Україна потребує посилення захисту від ворожих ракет / facebook.com/Командование Повітряних Сил ЗСУ

Україні слід захистити свою інфраструктуру від російських ракетних ударів, для цього потрібно розгорнути багатошарову і комплексну систему ППО. ЗСУ необхідні системи середньої та далекої дальності для збиття крилатих і балістичних ракет, які незабаром можуть полетіти на порти і мости.

Таку думку висловив ТСН.uа сказав заступник директора Центру армії, конверсії та роззброєння з міжнародних питань Михайло Самусь.

За його словами, поставки німецької системи IRIS-t SLM знову затримуються, прийти на допомогу можуть норвезькі ЗРК NASAMS. Експерт прогнозує, що необхідність захисту неба від ракет гостро стане після взяття росіян в котел під Херсоном і вдалих ударів ЗСУ по об'єктах інфраструктури на захоплених територіях.

Відео дня

"Тоді Росія своїми крилатими ракетами може вдатися до ударів по наших мостах через Дніпро. Тому потрібно негайно вирішувати питання щодо ППО. У ситуації, коли німецькі IRIS-t SLM знову затримуються, треба отримувати NASAMS і побільше. Зараз це було б ідеально. Вони мобільні, дуже компактні, їх можна розміщувати, наприклад у районах, де знаходяться інфраструктурні об'єкти. Мостів через Дніпро, які виконують важливі функції, насправді не так багато. І одеські порти зараз будуть під особливою увагою. Там теж потрібно розміщувати посилену ППО, розширювати, тому що у Росії є кілька тисяч ракет (старих, нових - не важливо), і вони ними можуть завдавати ударів", - пояснив експерт.

Нещодавній обстріл одеського порту експерт пов'язав з помстою російського диктатора президенту Туреччини.

"Якщо взяти до уваги, що це Путін наказав завдати удару по Одесі, можливо, дійсно Путін дуже образився за ті 50 секунд, на які Ердоган запізнився з ним на зустріч в Ірані, публічно його принизивши. У Путіна це можливо насправді. І це може виглядати насправді саме так-публічний плювок в Ердогана. Можливо такі плювки будуть і далі. Але з військової точки зору за всю цю ситуацію несе відповідальність Туреччина", - коментує експерт.

Самусь прогнозує, що Путін незабаром наполягатиме на перемир'ї на півдні України, прикриваючись необхідністю вивезення українського зерна.

"Вони там знаходяться в дуже складній ситуації. Але до останніх ударів HIMARS, думаю, російські генерали запевняли Путіна, що нічого там страшного немає, що у них під контролем, просто поки битва за Донбас, вони не можуть сконцентрувати сили на півдні чисто фізично, а як тільки закінчать окупацію Донбасу, перекинуть війська і знову підуть в Одесу. Що у них критична ситуація, вони можуть потрапити в котел і потрібно щось робити", - резюмував експерт.

Що цьому передувало

22 липня в Стамбулі було підписано угоду про розблокування трьох українських портів - "Одеса", "Чорноморськ" та "Південний" - для вивезення на експорт зерна та іншої сільськогосподарської продукції. Міністр інфраструктури України Олександр Кубраков і міністр оборони Росії Сергій Шойгу підписали окремі однакові угоди з ООН і Туреччиною.

Згідно з угодою терміном дії 120 днів з можливістю продовження, контроль за цими портами повністю залишається за українською стороною. Судна повинні пересуватися по схваленому сторонами маршруту без військового супроводу, однак передбачений огляд суден, які йдуть в Україну, на предмет наявності озброєння. 

Вже наступного дня після підписання Угоди російські війська атакували Одесу чотирма ракетами. В результаті обстрілу є поранені, пошкоджена інфраструктура Одеського морського торгового порту. Коли російські ракети атакували порт, там чекало відправки зерно, але сховище з зерном не постраждало.