Політолог розповів, що РФ використовує більш глобальний підхід до досягнення своїх цілей / фото - wikimedia.org

Війна в Україні все ще не переросла в Третю світову війну, але цей конфлікт продовжує розростатися й розділяти світ. У бойових діях беруть участь не тільки українські та російські солдати, а й іноземні найманці.

Британський політолог Марк Галеотті у своїй колонці для The Sunday Times пояснив, чому Захід відстає в підтримці України.

Він зазначив, що КНДР відправила до Росії близько 10-12 тисяч своїх солдатів, щоб вони брали участь у бойових діях проти України. Водночас Кремль вербує єменців, обіцяючи їм щедру зарплату і громадянство РФ.

Відео дня

У відповідь на це Південна Корея розглядає можливість відправки офіцерів розвідки або спецназу для спостереження за солдатами КНДР, додав Галеотті. Він вважає, що в Сеулі також зацікавлені в наданні допомоги в допиті полонених і перебіжчиків.

Політолог нагадав, що екс-головнокомандувач ЗСУ Валерій Залужний, який нині є послом України у Великій Британії, говорив про те, що світ перебуває на порозі виникнення Третьої світової війни. Проте Галеотті не згоден із цією думкою. Він підкреслив, що це приклад того, як в епоху глобалізації війни неминуче стають глобальними.

"Росіяни прекрасно це розуміють. Але ми все ще занадто сильно відокремлюємося. Чим швидше Захід візьме до уваги цей процес глобалізації, тим краще", - сказав політологу офіцер британської армії.

Галеотті поділився, що російський диктатор Володимир Путін намагається уникнути нової хвилі масової мобілізації, оскільки минула спроба 2022 року провалилася. Проте лідер РФ все ще збирається домогтися максимального просування окупантів до інавгурації новообраного президента США Дональда Трампа в січні.

Це призводить до величезних втрат - близько 50 000 убитих і поранених росіян щомісяця, підкреслив політолог. Він зазначив, що Росії щомісяця вдається призвати не більше 25 000 осіб. Саме тому РФ почала залучати іноземних бойовиків.

За словами Галеотті, кампанія Росії зі шпигунства та саботажу на Заході перетворилася на багатонаціональне підприємство, в якому беруть участь різні посередники - від злочинців до ідеологічних попутників. Деякі з них відкрито зізнаються у співпраці з Москвою, а деякі просто намагаються нажитися.

Крім того, у Міжнародному легіоні України налічується близько 20 000 іноземних військових, поділився політолог. Галеотті наголосив, що вони діють більш приховано, ніж союзники РФ, здебільшого виконуючи ролі радників, інструкторів і спостерігачів.

Також РФ отримує від партнерів не тільки солдатів. Політолог нагадав, що Іран продає росіянам безпілотники і ракети, Північна Корея постачає боєприпаси, а Китай дає всюдиходи і радіостанції. При цьому Туреччина, Об'єднані Арабські Емірати, Казахстан і Вірменія закривають на це очі.

Україна та її західні союзники залежать від глобальних ланцюжків поставок, заявив Галеотті. Він зазначив, що 2023 року Південна Корея відправила США 300 000 артилерійських снарядів, щоб американці передали їх Києву. У 2024 році Чехія виступила з ініціативою придбати 800 000 снарядів у всіх, хто готовий їх продати.

Навіть Аргентина веде переговори з Францією про повернення своїх п'яти ударних винищувачів Dassault Super Etendard, які потім можуть бути передані Україні в обмін на французькі безпілотники або вертольоти, розповів політолог.

Політична та економічна боротьбу між двома сторонами конфлікту призвела до того, що від цього страждають й інші країни. Зокрема, політолог наголосив, що один західноафриканський дипломат гнівно проклинав "західний фінансовий імперіалізм" через те, що його країні доводиться обирати між дешевою російською нафтою та небезпекою потрапити під санкції.

Галеотті додав, що зусилля Заходу з ізоляції Росії не працюють так, як було задумано. Москва все ще може працювати в глобальній фінансовій системі, використовуючи сторонні банки, товарні свопи або кримінальні "відмивальні" компанії.

За словами політолога, російська кампанія саботажу і підривної діяльності в Європі є визнанням того, що кидати прямий виклик НАТО було б самогубним з військової точки зору. Замість цього Москва намагається посилити розбіжності в країнах Заходу і підірвати бажання продовжувати підтримувати Україну. Для цього використовується все - від кібератак і підпалів до тривожних заяв про ризик ядерної ескалації.

Крім цього Росія діє на різних континентах. Політолог навів як приклад підтримку авторитарного режиму в Африці, яка є особистою перемогою Путіна в інформаційній війні. Так російський диктатор може запевнити свій народ у тому, що у нього є друзі по всьому світу.

РФ доводиться діяти так через слабкість порівняно з колективним Заходом. Проблема полягає в тому, що союзники України поки що не усвідомили цього, підкреслив політолог.

Війна в Україні - останні новини

Раніше експерти назвали головні "за" і "проти" сценарію введення військ НАТО в Україну. Як заявив один з експертів, західні миротворці в Києві будуть "заручниками".

Крім того, Росія виділила рекордну суму на оборону 2025 року. Зазначається, що майже третину (32,5%, або понад 145 мільярдів доларів) бюджетних витрат РФ наступного року буде спрямовано на військові витрати.

Вас також можуть зацікавити новини: