
Екіпажі річкової флотилії на Дніпрі щоночі збивають російські "шахеди" на підступах до Києва. Військові розповіли про свою бойову роботу.
Журналісти Донбас Реалії поспілкувалися зі старшим комендором катера ВМС ЗСУ з позивним "Лисий" та його побратимом "Цибою".
"Лисий" на катері працює з кулеметом Browning M2. За його словами, калібр 12,7 мм проти "шахедів" досить ефективний, але стрільба на воді має свої особливості: складніше, коли сильний вітер і, відповідно, піднімається хвиля.
"Дуже важко відслідкувати в приціл, щоб влучити. Постійно тебе гойдає. А коли вода спокійна, то в принципі як з берега. Або йдемо на перехват, або переслідуємо. В залежності від ситуації, все по-різному", - розповів захисник.
Зазначається, що американські катери Dauntless Ram від компанії Sea Ark розвивають швидкість понад 60 кілометрів на годину. Вони перебувають у складі річкової флотилії на Дніпрі, яку почали формувати у березні 2022 року. Із появою "шахедів" додалися нові завдання, в тому числі і для катерів, які Україна отримала від США та європейських партнерів. Офіцер річкового дивізіону ВМС ЗСУ з позивним "Лінч" сказав:
"Багато що наші партнери не використовували проти повітряних цілей. Але українські військові довели, що ми можемо працювати навіть поза межами якихось номінальних показників. Для річкових катерів пріоритет - безпека на воді, але, дійсно, це є мобільним, надійним і таким комплексним елементом в протиповітряній обороні Києва і України".
Цікаво, що військові служать на цих катерах уже не перший рік, тому розуміють, як змінюється масштаб і тактика повітряних атак Росії з використанням ударних БПЛА. Вони стверджуєють, що зараз збивати "шахеди" стало важче.
"Постійно щось нове. Рік тому їх було менше. Висота була 600-1000 метрів. Зараз понад 2000 метрів. У них немає такого, що вони йдуть на одній висоті і кожен день одним і тим же маршрутом. Десь їх РЕБ зганяє, вони ідуть іншим маршрутом. Ситуація постійно змінюється", - сказав "Лисий".
Його запитали про кількість збитих "шахедів" за крайнє полювання та й загалом за службу.
"Рахувати їх дуже важко, тому що бувають ситуації, коли по одному "шахеду" працюють декілька мобільних вогневих груп з берега, або ракети, або ми. І там уже нюанси, хто збив, хто не збив. Це та ж сама робота. Збив - значить десь якесь життя залишилось живим і здоровим. Це найголовніше. А скільки саме збив - не так важливо", - додав військовий.
Війна в Україні - застосування "шахедів"
Аналітики Інституту вивчення війни стверджують, що частішають атаки російських дронів по цивільних цілях в Україні і це робиться навмисно. Вони нагадали, що в ніч з 5 на 6 липня Росія здійснила серію ударів дронів і ракет по Україні, включно з "подвійним ударом" по рятувальниках.