Watchkeeper WK450 за розмірами майже ідентичний до "Байрактара" / фото wikipedia.org

Британія запускає новий проект дального розвідувального БПЛА на заміну існуючому Watchkeeper WK450, який виявився астрономічно дорогим і фактично непридатним до використання. Про це пише військово-аналітичний портал Defense Express.

Безпілотники проекту Watchkeeper WK450 мали би служити британській армії щонайменше до 2042 року, але після 7 років на бойовому чергуванні їх вирішили списати. І зараз серед оборонних компаній якраз оголосили конкурс на найкращу заміну.

Історія проекту Watchkeeper WK450 почалася у 2000 році, коли британське оборонне відомство захотіло поставити на озброєння армії розвідувальні БПЛА. На той час це була справді складна і дорога техніка. Після кількох раундів відбору за основу взяли ізраїльський безпілотник Hermes 450 і почали його адаптацію під вимоги британських військових.

Відео дня

Початково на всю програму Watchkeeper планували витратити 700 млн фунтів. Потім витрати зросли до 800 мільйонів. За ці гроші британська армія мала б на виході отримати 54 дрони та наземне обладнання. Йшлося про безпілотник, оснащений потужним SAR-радаром I-Master від фірми Thales, який може виявляти цілі на землі. БПЛА міг знаходитися у повітрі до 20 годин і літати на відстань до 200 км.

Перший політ Watchkeeper здійснив у 2010 році, але лише через чотири роки він отримав дозвіл на експлуатацію. І тут почалися проблеми. По-перше, не вистачало операторів БПЛА, яких було важко навчати через постійно погану погоду на Британських островах. Самі дрони часто ламалися, а кілька з них розбилися через помилки операторів. 

Станом на листопад 2017 року програма Watchkeeper вже обійшлася Британії у 1,08 млрд фунтів за 45 побудованих дронів. Загалом вони налітали 2589 годин, з яких лише 146 були витрачені на реальні розвідувальні операції. Якщо перерахувати сукупні витрати на годину польоту цей БПЛА наблизився чи навіть перевершив американський винищувач F-35, який часто критикують за непомірну вартість.

У 2018 році дрони Watchkeeper нарешті отримали статус повністю боєготової техніки. У червні 2023 року Міноборони Британії повідомило, що загальна вартість програми перевалила за 1,35 млрд фунтів, а за весь час було втрачено 8 цих БПЛА. У листопаді 2024 року їх повністю вивели з експлуатації, на той час в строю залишалося тільки 11 безпілотників – чверть від побудованих.

Інші матеріали зі світу озброєнь

Як писав УНІАН, у США великі проблеми з розгортанням комплексів Typhon з ракетами Tomahawk. Можливо, американцям доведеться перейти на мобільні пускові установки Long Range Fires.

Також ми розповідали про найгірші американські танки, які були на озброєнні і навіть брали участь у війнах.

Вас також можуть зацікавити новини: