Техніку доповнили новими можливостями для ведення бойових дій / фото EVPU Defence

У Чехії компанія EVPU Defence під час виставки IDET 2025 презентувала нову версію безлюдної башти Turra 30 V10, яка тепер захищена і від безпілотників. Йдеться про інтеграцію комплексу активного захисту HARPIA від цього ж виробника. Про це пише Defense Express

Модернізована версія бойового модуля отримала сучасну систему керування вогнем з незалежними приладами спостереження та прицілювання для командира й навідника, які доповнені алгоритмами штучного інтелекту для виявлення цілей. Також башта отримала контейнери для запуску власних дронів, які знаходяться на кормі, пишуть експерти. 

"Оригінальна Turra 30 була представлена раніше як досить недороге рішення для встановлення на нову бронетехніку, чи модернізацію старої, але так і не змогла знайти свого покупця. Систему навіть пропонували Україні для модернізації БМП-1, але отримали критичну оцінку, в тому числі за слабкий захист", - нагадали аналітики.

Відео дня

За словами експертів, в оновленому варіанті залишилося основне озброєння у вигляді 30-мм гармати та кулемету калібру 7,62 мм. Крім того, передбачена можливість інтеграції протитанкових ракет. Якщо говорити про бронь, то є різні варіанти, один з яких відповідає четвертому рівню за стандартом STANAG 4569.

Оновлена башта, яку представили у Чехії / фото EVPU Defence

"Основною родзинкою оновлення башти стає інтеграція власного комплексу активного захисту HARPIA, який використовує дані з радіолокаційних і електрооптичних датчиків для виявлення та ідентифікації загроз. Далі у кращих традиціях "hard-kill" систем захисту відбувається нейтралізація цілі шляхом її знищення чи відхилення від курсу кінетичними методами", - пояснили у Defense Express.

Як розповів виробник, в першу чергу HARPIA було розроблено для того, аби боротися з БпЛА, однак він підходить й для протидії протитанковим керованим ракетам. Попри те, що такі характеристики мають привабливий вигляд, за словами аналітиків, на виставці IDET 2025 Turra 30 V10 була представлена тільки з макетом КАЗ, тому справжній рівень готовності наразі невідомий. 

"Якщо говорити про конкуренцію, то безлюдні башти для бронетехніки пропонуються великою кількістю компаній з багатьох країн світу. Отримані Turra 30 V10 покращення хоч і глибоко розширюють можливості, але відповідають сучасним трендам на ринку щодо захисту, засобів виявлення та спостереження", - підкреслили експерти.

За словами аналітиків, більший потенціал має комплекс активного захисту HARPIA, якщо розробники зможуть подати його як "економнішу" альтернативу таким відомим рішенням як Trophy або Iron Fist.

Виставка озброєнь у Чехії / фото EVPU Defence

"Важливою причиною чому власний комплекс активного захисту може дати перевагу є домінування на полі бою FPV-дронів та інших баражуючих боєприпасів. Звичайні засоби РЕБ стають все менш ефективними у протидії загрозам через появу систем донаведення та безпілотників на оптоволокні, які вимагають засобів кінетичної протидії", - наголосили у Defense Express.

Інші цікаві матеріали про зброю

Як писав УНІАН, США планують підвищити бойові якості винищувача F-35. Йдеться про створення літака "‎перехідного"‎ покоління, тобто винищувача покоління 5+. За прогнозами експертів, оновлений F-35 може вийти на льотні випробування вже через два-три роки. 

Розробники кажуть, що будь-які оновлення потрібно буде впроваджувати поетапно, адже нереально одночасно додати дуже багато нового обладнання або програмного забезпечення, не ризикуючи порушити виробничий процес. 

Водночас волонтерка Дана Ярова заявила, що Україна виробила власний дрон замість китайських Mavic. За її словами, українські військові тепер мають не Mavic, а Шмавік. Це дрон українського виробника, який успішно законтрактований.

"Те, що Китай закрився, дало нашому виробнику, (який з 2014 року займався фермерськими дронами, потім переключився на військові) - випустити свій Шмавік. Вони його кодифікували і вже йде активна контрактація", - запевнила волонтерка.

Вас також можуть зацікавити новини: