Експерти оцінили плюси та мінуси рішення про паузу тв передачі літаків  Gripen від Швеції / wikipedia.org

Міністр закордонних справ Швеції Тобіас Біллстрьом повідомив, що рішення зупинити роботу над отриманням винищувачів JAS 39 Gripen заради концентрації на F-16 походило з України. Експерти Defence Express проаналізували правильність цього рішення і вказали на його можливі переваги, але також і на важливий мінус.

Так, зазначають експерти, глава МЗС Швеції зазначив, що в цілому таке рішення дійсно логічне і пов'язано з двома факторами. Перший – літаків F-16 значно більше, як щодо можливостей для передачі, так і стосовно країн-донорів.

Так, Україна може отримати  від Данії – 19 літаків F-16, від Бельгії - 30, Нідерландів - 24, Норвегії – 6, тобто загалом 79 до 2028 року. Зі свогог боку Швеція нібито може передати до 16-18 винищувачів JAS 39 Gripen.

Відео дня

"Другий аспект - це складність введення в експлуатацію винищувачів. І приклад з F-16 вже більш ніж красномовно говорить про те, наскільки складним та довгим може бути цей процес", - зазначають експерти.

Глава МЗС Швеції також підкреслив, що це не лише про отримання літаків та підготовку пілотів, це про складні системи, впроваджувати дві з яких одночасно було б занадто складно.

При цьому експерти вказують на той важливий нюанс, що якщо підготовка українських пілотів на F-16 здійснюється за рахунок зусиль одразу декількох членів НАТО, то навчання на Gripen було б покладено на Швецію, максимум ще на Чехію, яка разом з Угорщиною є єдиними іноземними експлуатантом цих машин у НАТО.

Однак, зазначають експерти Defence Express, "є одне вкрай важливе але, без якого ця історія не була б повною". І це той факт, що Україні до кінця 2024 року обіцяли передати ще один тип винищувачів - французький Mirage 2000-5.

"І таким чином опанування та введення в експлуатацію F-16 та Mirage 2000-5 будуть проводитись паралельно. А це дійсно дозволяє подивитись на постачання Gripen під іншим кутом. Особливо в умовах, коли реальна поточна потреба України у F-16 складає 128 винищувачів і ніяк не покривається навіть обіцяними до 2028 року літаками. І єдиний шанс наблизитись до цієї цифри - ставити на озброєння декілька типів багатофункціональних винищувачів, або добитись від США перегляду свого самоусунення від донорства F-16", - підкреслюють експерти.

Винищувачі Gripen для України - деталі

У вересні минулого року повідомлялося, що уряд Швеції доручить Збройним силам країни дослідити умови можливої передачі літаків Gripen Україні. Потім стало відомо, що країна поставила ці плани на паузу через прохання партнерів - наразі всю увагу приділяють відправці американських винищувачів F-16. 

Днями міністр закордонних справ Швеції Тобіас Біллстрьом наголосив, що його країна готова надати Києву винищувачі Gripen у майбутньому і пояснив, що процес їхньої передачі був призупинений, оскільки "Україна дійшла висновку, що мати одночасно дві системи винищувачів – і F-16, і Gripen – надто багато".

Вас також можуть зацікавити новини: