Лукашенко вперше за 5 років приймав у Мінську американського дипломата / скріншот

Заступник помічника держсекретаря США Крістофер Сміт цього тижня таємно приїздив до Білорусі, де зустрічався із диктатором Олександром Лукашенком і керівником білоруського КДБ. Це може свідчити про початок розморожування відносин між США та найближчим союзником Росії, пише The New York Times.

Зазначається, що це була перша зустріч Лукашенка з високопоставленим чиновником Держдепу за п'ять років. І відбулася вона через день після телефонної розмови президента США Дональда Трампа та російського диктатора Володимира Путіна. 

Видання розповіло, що після переговорів з Лукашенком Сміт і двоє інших американських чиновників поїхали в село поблизу кордону з Литвою, де забрали трьох ув’язнених - американця і двох білоруських політв’язнів. Американці та звільнені в'язні повернулися через кордон до Вільнюса. 

Відео дня

Під час свого виступу біля посольства США у Вільнюсі в четвер Сміт привітав успішне завершення "спеціальної операції", описавши звільнення в’язнів як "велику перемогу".

Також, ідеться, на зустрічі з дипломатами він сказав, що можлива велика угода, згідно з якою Лукашенко звільнить низку політв’язнів, у тому числі відомих, а США, у свою чергу, послаблять санкції щодо білоруських банків і експорту калію для добрив, основним виробником яких є Білорусь.

Цю подію вже прокоментував керівник апарату лідерки білоруської опозиції Світлани Тихановської Франак Вячорка, подякувавши Трампу за те, "що йому вдалося просунути справу вперед". Але, наголосив він, пом'якшувати санкції потрібно лише тоді, коли "Лукашенко припинить репресії та нові арешти" і "звільнить усіх політв'язнів, у тому числі перших осіб".

У матеріалі йдеться, що Сміт керував політикою щодо Білорусі ще в адміністрації колишнього президента США Джо Байдена і минулого року розпочав попередні дискусії з союзниками США щодо послаблення санкцій, але раніше він ніколи не їздив до Мінська, щоб зустрітися з Лукашенком.

За словами дипломатів, які були присутні на брифінгу Сміта, дипломат сказав, що головною метою США є забезпечення свободи для якомога більшої кількості політичних в’язнів. І нібито Лукашенко заявляв про готовність зменшити репресії.

На думку білоруського політичного аналітика Артема Шрайбмана, яку наводить видання, зараз великим питанням є те, як Кремль відреагує на будь-яке зближення між Білоруссю та Заходом. За його словами, багато російських посадовців, "імовірно, запанікували б перед цією перспективою", але "для Білорусі немає швидкого чи легкого способу дистанціюватися від Росії, враховуючи економічне домінування Москви над країною".

Він додав, що малоймовірно, що президент Трамп має якийсь особливий інтерес або план щодо Білорусі. Попри це, підкреслив він, "фактор Трампа, безумовно, створює певний імпульс, оскільки всі, включаючи Лукашенка, намагаються справити враження на президента США та змагатися за його увагу".

Участь Білорусі у війні на боці Росії: останні новини

Як повідомляв раніше УНІАН, на думку президента України Володимира Зеленського, Росія відправить до Білорусі 150 тисяч солдатів для можливої атаки на НАТО. Український президент додав, що Путін розглядає Білорусь просто як регіон Росії.

Наприкінці січня самопроголошений президент Білорусі Олександр Лукашенко повідомляв, що російська ракета середньої та міжконтинентальної дальності "Орєшник" скоро буде в його країні. Її нібито розмістять біля Смоленська. Він підкреслив, що не визначав із російським диктатором Володимиром Путіним конкретних термінів постачання ракети.

Також Лукашенко заявляв, що не шкодує про те, що дозволив Росії використовувати свою країну для вторгнення в Україну. "Я ні про що не шкодую", - сказав він у відповідь на запитання кореспондента.

Вас також можуть зацікавити новини: