Червоного Імператора влаштовує нескінченна війна в Україні / колаж УНІАН, фото REUTERS, кадр з відео

Днями ЗМІ написали, що міністр закордонних справ Китаю Ван І у розмові з головним дипломатом ЄС Каєю Каллас начебто заявив, що Пекін не може допустити поразки Росії у війні проти України. Навряд чи ця новина когось здивувала, але мало хто намагається детально розібратися, чому для Китаю так важливо, аби війна в Україні тривала.

Відставний генерал австралійської армії та військовий аналітик Мік Райан, який приділяє багато уваги російсько-українській війні, бачить щонайменше три вагомі причини того чому Пекіну вигідно, аби Україна стікала кров’ю. Свої роздуми він опублікував на платформі Substack.

"Попри заяви Китаю про те, що вони не є стороною у війні і що вони прагнуть мирних переговорів, Ван І підтвердив стратегічну призму, крізь яку Китай насправді дивиться на війну. Їхній розрахунок такий: Китаю вигідне продовження війни в Україні", – пише аналітик.

Відео дня

На думку Міка Райана, китайські політичні лідери однозначно розглядають війну в Україні як чистий позитивний фактор для Китаю, а моральна трагедія війни для них не має значення. Він зауважив, що Пекін не виявив жодного співчуття до українського народу з моменту початку повномасштабної спроби Росії підкорити країну в лютому 2022 року.

На думку оглядача, існує три основні причини, чому Сі Цзіньпін та його радники розглядають продовження війни в Україні як перевагу для Китаю в середньостроковій та довгостроковій перспективі. 

Перша причина – стратегічні інтереси Китаю: війна в Україні поглинає значну частину уваги керівництва США.

"Кожна хвилина, яку американські політичні та стратегічні лідери витрачають на роздуми про Україну, – це хвилина, коли вони не можуть зосередитися на китайській загрозі. Кожен долар, витрачений на військову та економічну допомогу Україні, – це долар, який не можна інвестувати в захист західної частини Тихого океану від китайської агресії", – пояснює Райан логіку Пекіну.

Друга причина – економічні вигоди: з початку широкомасштабного вторгнення військ Путіна в Україну торгівля Китаю з Росією значно зросла.

Аналітик зазначає, що Китай отримав змогу купувати багато російських енергоносіїв та іншої сировини за зниженими цінами, оскільки Росії більше нікому їх продавати. Натомість у зворотному напрямку значно зросли поставки високотехнологічної продукції, яку Росія більше не може купувати на Заході.

Третя причина – ідеологічні переваги: з точки зору Пекіна, війна Росії в Україні є частиною ширшого протистояння, яке такі країни, як Китай, Росія та Іран, ведуть проти західного домінування.

"Війна в Україні дає змогу Сі зображати конфлікт як боротьбу, нав'язану Росії НАТО та Америкою. Крім того, з точки зору Сі, це виправдовує посилену увагу до національної безпеки, підвищення політичної чистоти вищого цивільного та військового керівництва, а також модернізації китайських військ", – пише Райан.

Аналітик додав, що для Пекіна зручною є ситуація, коли всю "важку роботу" в протистоянні Заходу робить Росія, а Китай отримує політичні дивіденди.

"Відмова Китаю від участі у саміті миру щодо України у червні 2024 року у Швейцарії є ще одним доказом того, що Комуністична партія Китаю не є чесним чи неупередженим посередником щодо війни в Україні. Вона відмовляється залишити свого російського партнера та, ймовірно, працюватиме за лаштунками, щоб саботувати будь-які мирні пропозиції, які не запропонує Міністерство закордонних справ Китаю", – резюмує він.

Росія і Китай: останні новини

Як писав УНІАН, так званий союз "ведмедя" і "дракона" змушує Захід добряче нервувати. Однак досі у Пекіна і Москви було більше спільної риторики, аніж спільних дій у протистоянні демократичному світу.

Тут є показовою вчорашня заява генсека НАТО Марка Рютте. Він припускає, що Китай може нацькувати Росію прямо атакувати країни НАТО, аби відволікти увагу Заходу від китайського вторгнення на Тайвань.

Вас також можуть зацікавити новини: