
Днями ЗМІ написали, що міністр закордонних справ Китаю Ван І у розмові з головним дипломатом ЄС Каєю Каллас начебто заявив, що Пекін не може допустити поразки Росії у війні проти України. Навряд чи ця новина когось здивувала, але мало хто намагається детально розібратися, чому для Китаю так важливо, аби війна в Україні тривала.
Відставний генерал австралійської армії та військовий аналітик Мік Райан, який приділяє багато уваги російсько-українській війні, бачить щонайменше три вагомі причини того чому Пекіну вигідно, аби Україна стікала кров’ю. Свої роздуми він опублікував на платформі Substack.
"Попри заяви Китаю про те, що вони не є стороною у війні і що вони прагнуть мирних переговорів, Ван І підтвердив стратегічну призму, крізь яку Китай насправді дивиться на війну. Їхній розрахунок такий: Китаю вигідне продовження війни в Україні", – пише аналітик.
На думку Міка Райана, китайські політичні лідери однозначно розглядають війну в Україні як чистий позитивний фактор для Китаю, а моральна трагедія війни для них не має значення. Він зауважив, що Пекін не виявив жодного співчуття до українського народу з моменту початку повномасштабної спроби Росії підкорити країну в лютому 2022 року.
На думку оглядача, існує три основні причини, чому Сі Цзіньпін та його радники розглядають продовження війни в Україні як перевагу для Китаю в середньостроковій та довгостроковій перспективі.
Перша причина – стратегічні інтереси Китаю: війна в Україні поглинає значну частину уваги керівництва США.
"Кожна хвилина, яку американські політичні та стратегічні лідери витрачають на роздуми про Україну, – це хвилина, коли вони не можуть зосередитися на китайській загрозі. Кожен долар, витрачений на військову та економічну допомогу Україні, – це долар, який не можна інвестувати в захист західної частини Тихого океану від китайської агресії", – пояснює Райан логіку Пекіну.
Друга причина – економічні вигоди: з початку широкомасштабного вторгнення військ Путіна в Україну торгівля Китаю з Росією значно зросла.
Аналітик зазначає, що Китай отримав змогу купувати багато російських енергоносіїв та іншої сировини за зниженими цінами, оскільки Росії більше нікому їх продавати. Натомість у зворотному напрямку значно зросли поставки високотехнологічної продукції, яку Росія більше не може купувати на Заході.
Третя причина – ідеологічні переваги: з точки зору Пекіна, війна Росії в Україні є частиною ширшого протистояння, яке такі країни, як Китай, Росія та Іран, ведуть проти західного домінування.
"Війна в Україні дає змогу Сі зображати конфлікт як боротьбу, нав'язану Росії НАТО та Америкою. Крім того, з точки зору Сі, це виправдовує посилену увагу до національної безпеки, підвищення політичної чистоти вищого цивільного та військового керівництва, а також модернізації китайських військ", – пише Райан.
Аналітик додав, що для Пекіна зручною є ситуація, коли всю "важку роботу" в протистоянні Заходу робить Росія, а Китай отримує політичні дивіденди.
"Відмова Китаю від участі у саміті миру щодо України у червні 2024 року у Швейцарії є ще одним доказом того, що Комуністична партія Китаю не є чесним чи неупередженим посередником щодо війни в Україні. Вона відмовляється залишити свого російського партнера та, ймовірно, працюватиме за лаштунками, щоб саботувати будь-які мирні пропозиції, які не запропонує Міністерство закордонних справ Китаю", – резюмує він.
Росія і Китай: останні новини
Як писав УНІАН, так званий союз "ведмедя" і "дракона" змушує Захід добряче нервувати. Однак досі у Пекіна і Москви було більше спільної риторики, аніж спільних дій у протистоянні демократичному світу.
Тут є показовою вчорашня заява генсека НАТО Марка Рютте. Він припускає, що Китай може нацькувати Росію прямо атакувати країни НАТО, аби відволікти увагу Заходу від китайського вторгнення на Тайвань.