
Оскільки адміністрація президента США Дональда Трампа намагається досягти угоди про припинення війни в Україні, яка може виявитися більш вигідною для Москви, ніж для Києва, європейці вперше за багато років зосереджуються на власній військовій могутності, і особливо це помітно у Німеччині, пише CNN.
Зазначається, майбутній канцлер Фрідріх Мерц вирішив, що для Німеччини настав час інвестувати у свою армію на такому рівні, якого не було з часів холодної війни.
Видання нагадало, що Німеччина провела масштабну реформу конституційного боргового обмеження, відкривши доступ до фінансування на мільярди євро. За однією з моделей, представлених CNN, протягом 10 років Німеччина, витрачаючи 3,5% ВВП, може залучити близько 600 мільярдів євро (652 мільярди доларів).
"Мерц і його коаліція мають прискорити цей процес… Зараз триває велика конкуренція світових держав, і жорстка сила є валютою міжнародної політики", - зазначив старший науковий співробітник Німецького фонду Маршалла Судха Девід-Вілп.
CNN побувало на військових навчаннях, які провели у Німеччині п’ять союзників по НАТО. На них журналісти видання розмовляли з генералом Ральфом Хаммерштайном, який прокоментував стан німецької армії.
"Німеччина є спроможною країною в Європі і має бути партнером для інших країн… Ми мусимо активізуватися, і ми це зробимо", - цитує видання Хаммерштайна.
Він визнав, що "кожна армія у світі завжди стверджуватиме, що їй не вистачає ресурсів". За його словами, ситуація в Німеччині є наслідком "дивіденду миру" 1990-х років, коли багато армій Європи скорочували свої оборонні витрати. Утім, каже він, зараз Німеччина на правильному шляху.
"Минулого року ми вперше досягли критерію НАТО - 2% ВВП на оборону, і ми продовжимо вкладати гроші, як це було з додатковими 100 мільярдами євро в 2022 році. Новий канцлер повністю відданий цій справі", - заявив Хаммерштайн
Проте, за його словами, справа не завжди в грошах, а ще й у мотивації та "міцній базі", на якій можна розбудовувати армію. Він вважає, що Німеччина має надійну платформу для старту:
"Те, що я бачу тут під час тренувань, полягає в тому, що у нас є хороший матеріал. У нас дійсно високомотивовані солдати... І це тримає мене дуже оптимістично, оскільки зміст хороший, і тепер ми повинні його збільшити".
Зазначається, що в Німеччині змінюється і суспільне ставлення до армії. Опитування, проведене німецьким громадським мовником ARD у березні, показало, що 66% респондентів вважають правильним збільшення витрат на оборону та Бундесвер, а 31% вважають, що витрати повинні залишитися на тому ж рівні або бути скороченими.
Безпекова ситуація у Європі: останні новини
Як повідомляв раніше УНІАН, німецький історик Зенке Найтцель прогнозує, що напад Росії на Литву можливий вже цієї осені. Свої побоювання він пояснив тим, що "ситуація у сфері безпеки у світі змінилася" через російського диктатора Володимира Путіна, а також через політику президента США Дональда Трампа. "Ми бачимо, що Росія анонсувала масштабні навчання у Білорусі. Ми бачимо сильний страх у країнах Балтії, що під час цих навчань російські війська можуть перетнути кордон", - зазначив історик.
Також Польща планує замінувати кордони з Росією та Білоруссю в межах проєкту "Східний щит". Заступник міністра оборони Польщі Павел Бейда розповів, що у Польщі "немає іншого виходу", адже ситуація на польсько-білоруському та польсько-російському кордонах є серйозною.
Услід за Польщею про такий намір заявили й у Литві. Міністерка оборони країни Довіле Шакалене повідомила, що "було ініційовано дискусію щодо оновлення та розширення концепції контрмобільності - на основі польського прикладу північно-східний фланговий вал можна було б укріпити кількома шарами укріплень, включаючи, але не обмежуючись, протипіхотними та протитанковими мінами".