
Можливо, не складно уявити, що вже через рік на Красній площі, на парад увійдуть підрозділи морської піхоти США. У центрі трибуни над мавзолеєм Леніна кремлівський диктатор Володимир Путін і почесний гість зі США - президент США Дональд Трамп.
Мрія про зближення США і Росії ніколи не йде далеко з думок Трампа, вважає позаштатний науковий співробітник Центру аналізу європейської політики Едвард Лукас. У матеріалі для Foreign Policy він підкреслив, що американський лідер неодноразово називав російського лідера "генієм", "розумним" і "проникливим". Ці дружні слова знаходять відгук у Москві.
Експерт вважає, що прихильність Трампа до Путіна може пояснюватися захопленням авторитарним стилем російського лідера. "Путін - принаймні, в очах декого - "зробив Росію знову великою", взявши в 1999 році розпаду країну, що розпалася, травмовану, маргіналізовану, захопивши всі важелі влади і перетворивши її на серйозну силу у світовій політиці", - зазначив Лукас.
Трампа також може приваблювати те, як у Росії політична влада і багатство вважаються взаємозамінними. Люди, які керують Росією, особливо сім'я Путіна, стають надзвичайно багатими. Найбагатші - як мінімум - звільнені від юридичних обмежень і нагляду. Деякі з них фактично керують країною, йдеться в матеріалі.
Але тяжіння також виходить з особистої вигоди, додає Лукас. Загальне роздратування - це НАТО. Трамп не приховує, що вважає присутність американських військ у Європі "застарілою і дорогою". Адже Європа, начебто, багата, тому може самостійно платити за свою оборону.
Американський президент також явно зневажливо ставиться до статті 5 Статуту НАТО про колективну оборону, яка може втягнути США в ядерний конфлікт із Росією. Тим більше, що Путін теж не любить НАТО. І саме присутність США дає сміливість країнам, які він особливо не любить - Польщі та країнам Балтії - проводити, на думку диктатора, конфронтаційну політику. Росія воліла б бачити на своїх кордонах нейтральні буферні держави.
При цьому, Трампу в такому разі не обов'язково виходити з НАТО. Йому достатньо дати Альянсу "зів'янути". "Він може припинити допомогу Україні і зупинити відправлення американських військ, які посилюють присутність НАТО в Польщі та країнах Балтії. Він може просто не призначити нового Верховного головнокомандувача об'єднаних збройних сил НАТО в Європі після того, як генерал армії США Крістофер Каволі піде у відставку цього літа", - вважає експерт.
Трамп також може "згорнути ядерну парасольку", просто заявивши, що США застосовуватимуть ядерну зброю тільки в разі нападу на свою територію.
У цьому разі єдиними ядерними державами в Європі залишаться Велика Британія і Франція. Однак ядерне стримування Лондона залежить від співпраці з Вашингтоном в обслуговуванні ракет Trident. Якщо Велика Британія спробує очолити Європу після відходу США, Трамп може натиснути на неї, завдавши серйозної шкоди її ядерним, звичайним і розвідувальним можливостям.
Якщо Трамп дійсно захоче зробити Путіну послугу, він також може дати зрозуміти, що існують обмеження на використання передової зброї, вже проданої США європейським союзникам. Без американських винищувачів F-35, далекобійних систем (HIMARS і JASSM), а також важкого транспортування, високотехнологічної розвідки та інших так званих "підтримуючих систем" країни Європи не зможуть ефективно стримувати російську агресію.
Це залишить їх відкритими для російської підривної діяльності, саботажу і втручання.
Втручання США в європейську політику
Експерт також зазначив, що не варто забувати багату історію втручання США в європейську політику. За часів холодної війни вони використовували гроші та розвідку для того, щоб зривати плани комуністичних партій і мирних рухів, підтримуваних СРСР, у таких країнах, як Франція, Німеччина та Італія.
Це може повторитися - але вже з новими цілями: "пробудженою" ідентичністю та обмеженнями свободи слова з боку урядів.
З підтримкою США і Росії такі політичні сили, як німецька партія AfD (Альтернатива для Німеччини) тощо, легко можуть перетворити європейську політику, домогтися успіху, а то й перемоги на виборах. Це зруйнує політичну згуртованість Європи та її здатність встановлювати правила - що влаштує і Вашингтон, і Москву, вважає Лукас.
США і Росія можуть спробувати зруйнувати регуляторну монополію ЄС, пропонуючи окремим країнам свої угоди. Такий крок було зроблено нещодавно у Варшаві, коли міністр енергетики США Кріс Райт закликав регіональний бізнес-форум приєднатися до "Команди енергетичної свободи". За його словами, політика ЄС у сфері нульових викидів не тільки нав'язується директивами, а й збіднює людей, яких вона зачіпає. Набагато краще, стверджував він, використовувати американську ядерну енергію і скраплений природний газ.
США і Росія
Американські енергетичні компанії процвітали в Росії до введення санкцій через війну в Україні. Американські нафтові гіганти і сервісні компанії могли б швидко відновити бізнес.
Компанії, що випускають товари масового споживання, теж швидко повернуться на російський ринок: McDonald's, Coca-Cola і Procter & Gamble добре заробляли, обслуговуючи 140 мільйонів російських споживачів. З благословення Путіна купівля американських товарів могла б стати проявом лояльності, а не зради, вважає експерт.
Путін теж може вести справи з Трампом. Легко уявити запрошення побудувати Trump Tower у Москві - можливо, на землі, подарованій особисто Путіним - "як символ нової ери". Імперія нерухомості Трампа вже в минулому вигравала від російських інвестицій - і може виграти знову.
"Найголовніше - всі попередні спроби зближення США і Росії з 1990-х років закінчилися провалом, завдавши шкоди союзникам США перш, ніж настало протверезіння. Немає жодних підстав вважати, що версія Трампа і Путіна буде іншою. Зрештою національні інтереси Росії суперечать інтересам США", - підсумував Лукас.
Зрештою, саме загадкова особистість Трампа визначить його майбутні відносини з Путіним. Повномасштабний "роман" із кремлівським лідером малоймовірний. Але для колишніх союзників США в Європі навіть сама можливість цього - вже привід для тривоги.
Інші новини про ставлення Трампа до Росії та Путіна
Раніше УНІАН повідомляв, що Білий дім розглядає Путіна, як серйозну перешкоду для досягнення миру в Україні. Високопоставлені європейські чиновники ведуть переговори з адміністрацією Дональда Трампа про заключний варіант ультиматуму про 30-денне припинення вогню в Україні. У разі відмови Путіна угода передбачає введення нових санкцій.
Однак трохи раніше видання The Hill писало, що Трамп дав Путіну зрозуміти, що у нього розв'язані руки у війні з Україною. Незважаючи на очевидну непоступливість Путіна, Трамп не вдався до жодних практичних кроків, щоб примусити Росію до переговорів.