В океанах бачать наближення події, яка вже траплялася мільйони років тому

Через гігантське виверження підводних вулканів у доісторичний період було порушено кисневий цикл на всій планеті. А океан на багато тисяч років відчував нестачу кисню. Сьогодні вчені теж бачать ознаки наближення кисневого голодування в морях і океанах, але вже з іншої причини, пише Earth.com.

183 мільйони років тому під час виверження підводних вулканів, розташованих біля сучасної Південної Африки, у водну і повітряну атмосферу Землі одномоментно потрапило понад 20 гігатонн вуглекислого газу. Це призвело до підвищення температури на планеті, уповільнення перемішування океанів і зміни хімічного складу води зі зменшенням у ній рівня кисню. Учені вважають, що в цей час в океані розрослися зелені водорості, які переробляли попіл, але водночас збільшували нестачу кисню у воді.

При цьому кисневе голодування тривало близько 500 000 років, поки діяльність вулканів не вщухла, а рівновага вуглецевих і кисневих циклів не відновилася. На згадку залишилися численні вапнякові відкладення на морському дні - ці осадові відкладення активно утворювалися в той період. Особливо багато відкладень періоду кисневого голодування збереглося в Чорному морі, йдеться у статті.

Відео дня

Професор Франсуа Тіссо з Каліфорнійського технологічного інституту, який вивчає моря юрського періоду, вважає, що подібні зміни хімічного складу води можуть відбутися і в сучасному океані. Морський еколог Деніз Брейтбург каже, що глобальні запаси розчиненого у воді кисню поступово знижуються. За даними його дослідження, з 1960 року вони зменшилися на 2 відсотки.

Проведене 2024 року дослідження показало прискорення процесів деоксигінації у воді через потепління клімату. За таких темпів, зони середньої глибини можуть втратити 20 відсотків кисню до 2100 року. Це загрожує багатьом видам морських тварин і рослин. Уже сьогодні мертві зони знаходять по всьому світу. Зокрема, вони існують у більш ніж 400 естуаріях - зонах, де змішуються річки і море. Це вказує на масштабні зміни і у відкритому морі.

Щоб це зупинити, вчені закликають продовжувати зниження викидів парникових газів і спробувати уповільнити глобальне потепління. Вони зазначають, що супутники, автономні поплавці та датчики морського дна тепер відстежують рівень кисню майже в реальному часі. А сповільнити втрату кисню в океанах допоможуть такі заходи, як скорочення використання викопного палива, захист екосистем, що накопичують вуглець, і обмеження стоку поживних речовин.

Нові океани на поверхні і глибоко під землею

Як писав УНІАН, у Східній Африці й сьогодні тривають активні вулканічні процеси. Вони сильно впливають на географію Землі і навіть можуть призвести до народження нового океану.

Крім того, через відкриття нового мінералу вчені можуть переглянути погляди на цикл кругообігу води в природі. Виявляється, у товщі земної кори приховано безліч води, яка навіть може утворити новий океан. Вона перебуває не у звичних станах у вигляді рідини, пари чи льоду, а розподілена в мінералі рингвудит. Однак, ця вода все одно взаємодіє з іншими водними масами на Землі.

Вас також можуть зацікавити новини: