REUTERS

Цими днями надзвичайно великі площі у Північній Америці та Євразії охоплені полум'ям.

Вчені нарахували за допомогою супутникових знімків сотні пожеж, які палають у північних областях Канади, Росії та Сполучених Штатів Америки. Деякі з них сягають більше однієї тисячі квадратних кілометрів, пише Deutsche Welle.

На інтерактивній карті пожежної служби Аляски можна побачити так багато червоних цяток, що деяким з них просто не вистачає місця. Кожна з них означає пожежу. Клікнувши на багато з них, можна побачити примітку: "Можливості для гасіння є обмеженими". Пожеж занадто багато, а місцевості, де вони палають, є віддаленими.

Відео дня

Читайте такожВ Арктиці дав тріщину найстаріший і найтовстіший лід

Масштаби цих катастроф є "жахливими", говорить Штефан Крузе. Дослідник Гельмгольц-центру у Потсдамі, що належить до Інституту полярних та морських досліджень імені Альфреда Вегенера, говорить напрочуд спокійно та врівноважено, хоча йдеться про небезпеку для клімату та людства, що таїть у собі мерзлота Арктики.

Самі по собі, лісові пожежі у регіонах, що розташовані поруч з Північним полярним колом, не є чимось незвичним для літніх місяців. Часто вогонь займається через удари блискавки. Але цього року вони є безпрецедентно масштабними й тривалими. Зазвичай, говорить Крузе, сезон пожеж починається лише в липні чи серпні, коли рослинність висихає за літо.

"Цей рік є просто зовсім іншим", - говорить він. Причина - через спричинені людьми зміни клімату змінилася висотна струменева течія, так званий "джетстрім" - потужний потік повітря високо в атмосфері. Наслідком цього стали погодні аномалії, які перетворилися на буденність. На початку липня на Алясці були зафіксовані температурні рекорди, які подекуди сягали позначки вище 30 градусів за Цельсієм.

Через це, за словами еколога, зазвичай замерзла у цей час земля почала танути раніше, ніж зазвичай. Рослинність у цьому році висохла настільки, що виник вибухонебезпечний стан: варто вдарити блискавці, як це одразу призводить до пожежі. Настільки екстремальної ситуації у минулі 20 років не було, говорить Крузе.

Наслідки пожеж є руйнівними: на Алясці, говорить Крузе, цього року в атмосферу було викинуто вже 50 мільйонів тонн вуглекислого газу (CO2). Стільки ж, скільки сукупно було виділено під час усіх арктичних пожеж останніх десяти років.

Читайте також«Страшніше, ніж зміна клімату»: вчені знайшли в Арктиці ген стійкості до антибіотиків

Дим також становить небезпеку. Вітер транспортує дрібний пил та оксид вуглецю на тисячі кілометрів лише за декілька днів. Люди, що мешкають у цих регіонах, перебувають у подвійній небезпеці від вогню та смогу.

Арктика є важливою для збереження клімату ще з однієї причини. Там розташована так звана вічна мерзлота. Це земля, яка щонайменше два роки поспіль є замерзлою. Верхній шар тане лише влітку та замерзає взимку знову. 19 мільйонів квадратних кілометрів на Північній півкулі вважаються вічною мерзлотою. Це площа, на якій Німеччина могла б уміститися 50 разів.

Раніше УНІАН повідомляв, що цього року в Арктиці сталася безпрецедентна кількість пожеж, а в США б'ють рекорди обсяги опадів.