Викид радіації стався після вибуху на полігоні в Архангельській області / фото: Telegram-канал Mash

У 30-кілометровій зоні від полігону в Архангельській області РФ, де трапився вибух із викидом радіоактивних речовин, не рекомендується ловити рибу, збирати ягоди і гриби.

"Там точно небезпечно", – сказав «Обозревателю» співголова російської екологічної групи "Екозахист!" Володимир Сливяк.

Читайте такожКриму загрожує "хімічний Чорнобиль" через дії окупантів

Відео дня

Коментуючи інформацію про виявлені у Білому морі металеві понтони, які "сильно фонують", він сказав: "Принципово нового тут нічого немає. І так зрозуміло, що внаслідок аварії був викид радіації, було зрозуміло, що він чималий, враховуючи, що у 30 кілометрах, в Сєвєродвінську, радіоактивний фон зріс майже у 20 разів. Це просто не може бути через якийсь маленький викид".

"Від самого початку можна було припускати, що навколо цього полігону є якісь плями, можливо, якісь об'єкти, що мають підвищений рівень радіації. І це напевно не остання подібна знахідка", – додав еколог.

За його словами, добре, що на місці проводяться якісь заміри, і все ж вони не можуть замінити повноцінного дослідження місцевості на предмет радіаційного забруднення. Як переконаний еколог, ці роботи мали виконати "винуватці всього цього", а саме – міністерство оборони Росії та корпорація "Росатом".

Водночас еколог нагадав: "Відразу ж після аварії МНС пропонувало свою допомогу, але їх просто туди не пустили. Міноборони відмовилося від їхньої допомоги і саме нічого не робить, хоча могло б організувати такі роботи".

"Але навряд чи Міноборони щось робитимуть, якщо досі вони нічого не робили", – сказав він.

За його словами, досі без відповіді залишаються питання про те, "що саме потрапило у довкілля, які радіонукліди, в якій кількості".

"У 30-кілометровій зоні навколо цього полігону абсолютно точно є місця, забруднені радіацією. І те, що людина робила заміри, проходячи якоюсь однією дорогою, і нічого не знайшла, ні про що не свідчить. Можливо, вона пройшла у ста метрах від плями. Це не повноцінне обстеження території", – наголосив він.

Відповідаючи на запитання про те, що за наявної ситуації робити жителям населених пунктів, які розташовані у 30-кілометровій зоні, еколог сказав: "Вимагати інформації від Міноборони, від "Росатома". Це єдине, що можна зробити. Навряд чи вони можуть самостійно обстежити 30-кілометрову зону".

Він також озвучив для них важливу пораду: "Невідомо, яке це забруднення, можливо, воно у воді. Останні дані вказують, що берегова зона забруднена. Тому абсолютно точно не варто десь поблизу ловити рибу або діставати з води щось іще. Я б іще порадив і гриби з ягодами не збирати, остерігатися. Хтозна, все може бути".