
Національна комісія, що здійснює регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг (НКРЕКП), схвалила тарифи на послуги з розподілу електроенергії із застосуванням стимулюючого регулювання для «Тернопільобленерго», «Рівнеобленерго», «Кіровоградобленерго» на 2021 рік.
Відповідні рішення були прийняті на черговому засіданні регулятора.
Читайте такожНацкомісія спростила процедуру підключення до електромереж
Згідно з повідомленням на сайті регулятора, це рішення, серед іншого, призведе до масштабного будівництва, реконструкції електричних мереж і підстанцій, що сприятиме здешевленню і скороченню терміну приєднання до електричних мереж нових споживачів, а також підвищенню якості послуги з розподілу електроенергії існуючим споживачам і зниження величини витрати електричної енергії в мережах.
Зазначається, що рішення було прийнято з урахуванням затвердженої регулятором нової методики стимулюючого тарифоутворення для операторів систем розподілу, згідно з якою ставка прибутковості на «нову» базу активів - 16,74% і ставка дохідності на «стару» базу активів - 3%, обов'язкове реінвестування в будівництво і модернізацію мереж операторів систем розподілу 50% коштів, які є доходами на «стару» базу активів.
Що таке стимулююче тарифоутворення
Стимулююче тарифоутворення - це механізм тарифоутворення на основі довгострокового регулювання тарифів (3, 5 або 8 років). Цей метод спрямований на залучення інвестицій для будівництва та модернізації інфраструктури мереж, що передають енергоносій (електроенергія, теплова енергія та ін.), і стимулювання ефективності витрат розподільних (постачаючих) компаній.
Даним механізмом передбачається встановлення величини необхідного доходу (ставки прибутковості), а також мотивація компаній до зниження витрат і втрат енергоносія в мережах.
Хронологія подій
Наприкінці серпня НКРЕКП внесла зміни до постанови про впровадження стимулюючого тарифу для обленерго, встановивши норми прибутковості на стару базу активів на рівні 3%, і на нову базу активів - 16,74%.
Раніше глава НКРЕКП Валерій Тарасюк заявляв, що RAB-тарифи для енергопостачальних компаній можуть запрацювати в Україні у 2021 році, а також назвав це неминучістю, яка призведе до зростання тарифів.
На початку вересня Кабінет міністрів на своєму засіданні затвердив проект закону, згідно з яким у Національної комісії, що здійснює регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг (НКРЕКП), забирають право встановлювати тарифи на тепло, гарячу воду, водопостачання та водовідведення з передачею цієї функції місцевим радам.
28 жовтня 2020 року Кабмін змінив порядок розрахунку тарифів на тепло.