
Голова Ради Національного банку України Богдан Данилишин вважає за доцільне відновлення роботи Державної цінової адміністрації та державного регулювання цін на продукти харчування для зниження темпів інфляції.
Читайте такожЗростання цін прискориться: МВФ погіршив прогноз інфляції в Україні
Про це він написав на своїй сторінці в мережі Facebook.
«Аналізуючи наслідки рішення уряду про скасування регулювання цін на продукти харчування, вважаю його передчасним, оскільки в умовах монополізованої економіки України воно призвело до підвищення темпів інфляції. Вважаю за доцільне відновлення роботи Державної цінової адміністрації, яка на етапі переходу економіки України від рецесії до зростання здійснювала б контроль за ціноутворенням, на яке в даний час ринок має дуже односторонній специфічний вплив - зростанням споживчих цін», - написав він.
За словами Данилишина, зараз в Україні спостерігається типова інфляція пропозиції - під впливом зношеності основних виробничих фондів, низької ефективності і продуктивності праці, збільшення вартості обладнання, сировини і напівфабрикатів зростає собівартість продукції.
«Через збільшення витрат виробники змушені піднімати відпускні ціни. Це транслюється в ціни роздрібні. Тобто, ключовим чинником динаміки споживчих цін нині є збільшення собівартості продукції», - написав він.
Данилишин зазначив, що вплив НБУ на рівень інфляції є суттєвим, але він не має визначального значення.
«Сильний вплив на зростання споживчих цін мають чинники, які не є підконтрольними НБУ. Серед них, разом зі скасуванням регулювання цін на продукти харчування, - зростання адміністративно регульованих тарифів на послуги ЖКГ, збільшення цін виробників промислової і сільськогосподарської продукції. Ці чинники діють на стороні витрат, тому НБУ обмежений у протидії зростанню цін», - зазначив голова Ради Нацбанку.
Як повідомляв УНІАН, пілотний проект щодо скасування державного регулювання цін на продукти харчування працював в Україні з 1 жовтня 2016 року по 1 січня 2017 року.
Наприкінці грудня 2016 року прем'єр-міністр України Володимир Гройсман заявив, що експеримент зі скасуванням держрегулювання виявився виправданим і не призвів до прискорення інфляції.
Після цього, Кабінет міністрів України з 1 липня 2017 року ухвалив рішення про скасування державного регулювання цін на продукти харчування.
В Україні в жовтні була зафіксована інфляція на рівні 1,2% до попереднього місяця і 14,6% - в річному вираженні.
Національний банк з 27 жовтня підвищив облікову ставку до 13,5% річних з 12,5% після майже дворічного циклу пом'якшення монетарної політики.
За оновленими прогнозами НБУ, інфляція на кінець року сповільниться до 12,2%, а не до 9,1%, очікуваних раніше.