В Україні зміниться ситуація з житлом / фото ua.depositphotos.com

У наступному, 2023 році ситуація на первинному ринку житла в Україні залишатиметься важкою.

Про це повідомив УНІАН співзасновник та керуючий партнер інвестиційно-девелоперської компанії INSPI Development Володимир Семенцов.

За його словами, будівництво житла прямо та опосередковано залежатиме від обставин війни, безпеки життя громадян, динаміки звільнення України від загарбників та економічної ситуації в країні.

Відео дня

Він зазначив, що ризики для забудовників та інвесторів зараз чи не найбільші за останні 15 років. Так, за даними експерта, на межі банкрутства (тобто в умовах неможливості виконати зобов’язання перед покупцями та партнерами по бізнесу) перебуває до 2/3 девелоперських компаній. Водночас, за оцінкою фахівця, сукупно до 30% інвесторів, що придбали житло за допомогою програм з розтермінування та іпотеки, з об’єктивних фінансових причин не спроможні погасити накопичену заборгованість за платежами.

"У найближчі 2-3 місяці на ринку збережеться мінімальний (точковий) попит на новобудови переважно економ- і комфорт-класу з рівнем готовності від 80% і вище. При цьому понад 90% покупців будуть зацікавлені в придбанні житла лише у кількох містах: Києві, Івано-Франківську, Львові, Чернівцях, Ужгороді та частково Одесі", - наголосив фахівець.

Він повідомив, що собівартість 1 кв. м з початку широкомасштабного вторгнення РФ в Україну зросла в середньому на 25-30% в іноземній валюті, що вплинуло на збільшення цін для покупців.

"Попри те, що забудовники суттєво збільшили вартість 1 кв. м (в середньому на 40% в гривневому еквіваленті), такі цінові зміни на тлі нульового попиту можна вважати суто формальними. Адже протягом останніх 6 місяців реальний покупець, за умови повної сплати вартості квартири, міг розраховувати на суттєву знижку в розмірі від 10% до 20%. І з великою долею вірогідності дана тенденція триватиме щонайменше наступних три місяці", - розповів Семенцов.

Він зазначив, що у 2023 році, попри війну та похідні від неї об’єктивні обставини, на первинному ринку житла цілком можливі тектонічні зміни у веденні будівельного бізнесу, які ґрунтуватимуться на високій якості об’єктів та безпечному придбанні житла.

"Після перемоги у війні для повноцінного поновлення первинного ринку житла знадобиться щонайменше 3 роки. Тому прийдешній 2023 рік може стати лише підґрунтям для майбутніх позитивних змін", - підсумував експерт.

Житло в Україні: останні новини

Як повідомляв УНІАН, в Україні з 1 жовтня запрацювала програма "Доступна іпотека" для чотирьох категорій громадян. Отримати пільговий кредит під 3% на 20 років з початковим внеском в розмірі 20% для купівлі житла зможуть військовослужбовці, працівники сектору безпеки та оборони, медики, вчителі та педагогічні працівники, науковці.

За словами експертів, в Україні через постійні відключення світла кардинально змінилися запити людей, які хочуть орендувати квартири. В умовах війни більшість українців надають перевагу квартирам на нижчих поверхах, щоб можна було обійтися без ліфту, а також воліють мати в орендованому житлі газову плиту.

Вас також можуть зацікавити новини: