Народний депутат Олексій Гончаренко в парламенті частково визнаної держави Косово / фото-кадр з відео

Необережні слова українських політиків у перспективі ставлять під загрозу безпеку народу України та майбутнє українських дітей.

Таку думку висловив Ігор Новіков, радник Президента України в 2019-2020 роках, привівши в приклад народного депутата від "Європейської солідарності" Олексія Гончаренка, який, самовільно виступивши в парламенті Косово, закликав Україну визнати його незалежність від Сербії, і заявив, що зробить все можливе, щоб посприяти цьому, хоча не був уповноважений представляти українську позицію ні в самому Косово ні в будь-якій іншій країні.

"Зараз, під час найскладніших випробувань в історії нашої держави, українцям необхідно зрозуміти одну річ – світ набагато складніше, ніж може здаватись на перший погляд . Незалежна Україна народилася у світі який залишив позаду біполярну систему, у якій все підкорювалося логіці протистояння двох гегемонів. Зараз на зміну прийшла строката мозаїка національних держав кожна з яких має власні інтереси, які досить часто вступають у протиріччя один з одним. Проблема полягає у тому, що у той же час усі ці держави взаємопов’язані потужними економічними та торгівельними зв’язками, породженими глобалізацією, що ще більше ускладнює пошук балансу між захистом національних інтересів та забезпеченням економічного зростання та добробуту громадян", - зазначив Новіков у своєму пості на сторінці в соціальній мережі Facebook.

Відео дня

За словами екс-радника президента, раніше українці досить легко ігнорували ці процеси, оскільки вони не впливали на їхнє повсякденне життя.

"Нам може бути цілком зрозумілим, що правда на нашому боці у цій війні. Але навіть якщо інші народи погоджуються з нами, вони усі мають власні проблеми, які вони намагаються вирішувати. Простий приклад, який відбувся на наших очах - Косово. Західні держави в свій час вирішили, що найпростішим шляхом забезпечити мир у регіоні буде визнати незалежність держави косівських албанців. У Сербії є свої аргументи проти цього рішення.

Для України проблема полягає в тому, що якщо ми офіційно визнаємо Косово, навіть попри те, що на цьому не наполягають наші західні партнери, то ми неминуче дамо аргумент нашим ворогам, що цей кейс можна розповсюдити на Крим.

Ми можемо чудово розуміти, історичний контекст цих подій, мати власну думку, але будь яке хаотичне втручання в події на Балканах, на кшталт нещодавніх гучних заяв Олексія Гончаренка грає виключно в інтересах ворога, який є дуже зацікавленим не тільки в отриманні аргументів щодо окупації Крима, але і у поновленні протистояння між Косово та Сербією, яке майже гарантовано відволіче від України увагу та залишить нас без додаткових поставок зброї", - підкреслив Новіков.

На його думку, незважаючи на демократичний лад, держава Україна не повинна дозволяти впливати на його зовнішньополітичний курс внутрішнім гравцям:

"Джерелом зовнішньополітичних рішень має бути президент України, який був обраний громадянами, має політичну легітимність і бере на себе повну відповідальність за наслідки прийнятих рішень. Ми всі знаходимося в одному човні. Спроби впливати на зовнішньополітичні рішення, заради посилення власних політичних позицій, можуть становити пряму загрозу національній безпеці".

При цьому Новіков зазначив, що, незважаючи на схвалення курсу більшістю українських еліт, частина з них незадоволена своїм статусом і готова поставити власні інтереси вище безпеки і добробуту своїх громадян. І така ситуація, на його думку, стосується не тільки України.

"Так, наприклад, деяким американським політикам насправді зовсім не цікава прозорість постачань зброї – для них це лише можливість поставити під сумнів існуючий в Сполучених Штатах Америки зовнішньополітичний консенсус, який забезпечує стабільність країни і, відповідно, перешкоджає спробам радикалів отримати політичну владу. Для нас це питання від якого залежить майбутнє нашої держави. Для них лише зручна шпилька, якою можна виправдовувати надумані претензії, чому найбагатша держава світу не має витрачати мізерні для неї кошти для забезпечення геополітичної стабільності Європи, що повністю відповідає американським національним інтересам.

Світ складний і Україна має бути гнучкою якщо хоче вижити. Жодні образи та претензії не варті того, щоб поставити під загрозу безпеку нашого народу та майбутнє наших дітей. В нас ще буде час провести оцінку прийнятих рішень, коли це все закінчиться, і зробити висновки. А поки що, як казав Вінстон Черчилль, якщо ти опинився у пеклі, то продовжуй йти. Вибачте, але наболіло. Укрсрачпостач бісить...",- резюмував Новіков.

Що говорив Гончаренко в парламенті Косово

Нагадаємо, в кінці жовтня депутат Олексій Гончаренко з трибуни Асамблеї частково визнаного Косово проголосив, що Україна повинна визнати незалежність цієї території від держави Сербія, і пообіцяв особисто допомогти входженню Косово в ПАРЄ.

Гончаренко, який став першим українським політиком, який виступив у косовському парламенті, також порівняв війну в Україні з подіями в Косово:

"Кілька українських солдатів загинули в Косові у складі місії KFOR, вони билися за безпеку Косова та Європи. Ми почуваємось так само, бо, на жаль, у Косові відбувався геноцид. Народ Косова боровся за незалежність, і ми боремось за незалежність вже не вперше за останні 100 років, та цього разу ми переможемо"

Після цього візиту в Раді уточнили, що ніякі органи влади в Україні не уповноважили Гончаренка представляти позицію України та її парламенту в Косово або будь-якій іншій країні, і що поїздка Гончаренка була його особистою ініціативою, що носила виключно приватний характер.