Підозра "позаштатному агенту НАБУ" Шевченку щодо контрабанди й продажу втридорога російських військових комплектуючих із шаленими накрутками свідчить про існування усталеної схеми, за допомогою якої роками викачуються гроші з українського бюджету на оборону.
Про це повідомляють Українські новини із посиланням на статтю "Позаштатний агент": як НАБУ кришує корупцію в оборонці" на "Обозреватель". За версією слідства СБУ, "позаштатний агент НАБУ" Євген Шевченко є можливим організатором і протиправної схеми з ввезення поза митним контролем військових запчастин і товарів подвійного призначення з РФ, які згодом продавали державним підприємствам оборонної сфери за завищеними цінами. "Ця історія могла б бути справжньою інформаційною бомбою, якби не одне "але": річ у тому, що "викривач НАБУ" Шевченко вже обвинувачувався в контрабанді і наживі на оборонному бюджеті країни завдяки "даху" в НАБУ, але ні йому, ні керівництву НАБУ за це нічого не було. Більш того, як з’ясувало СБУ, це не зупинило "спецагента НАБУ" і не зменшило його апетитів", - пише "Обозреватель".
Видання нагадало, що як стало відомо з переписки, оприлюдненої Bihus.info в матеріалі про корупцію в "Укроборонпромі" ще у 2019 році, Шевченко "вирішував питання" контрабандистів в НАБУ. Його звинувачували в тому, що він виступав посередником при передачі хабаря за видачу довідки від НАБУ, про те, фірма "Оптімумспецдеталь" з орбіти молодшого Гладковського мала право поставляти запчастини для підприємств оборонного сектору.
Так підозрюваний Жуков вимагав від партнера Рогози терміново вирішити питання виключення фірми зі списку фіктивних фірм, з якими не рекомендується співпрацювати "Укроборонпрому", на рівні заступника директора НАБУ Гізо Углави. "Я сейчас всех разорву, б… Завтра чтоб Углава написал письмо, что ошибочно внесли "Оптимумспецдеталь" в список" - тобто до переліку фіктивних фірм, які мали підозрілі контакти з Харківським танковим заводом. Підпис Углави коштував оборонному бюджету ще 13 млн грн. НАБУ навіть видало персональну довідку їм за підписом керівника підрозділу детективів О.Борисенка (бо Углава був у відрядженні). Коли про це спитали Ситника, він заявив, що НАБУ приватним фірмам такі довідки не видає. Але пізніше в інтерв’ю BBC Ситник визнав, що НАБУ таки видавало відповіді на звернення керівництва Укроборонпрому "з приводу майже 5 тисяч підприємств з питанням, чи є якась інформація на ці фірми".
Контакти в НАБУ злочинцям забезпечував давній друг Рогози "спецагент НАБУ" Євген Шевченко. Так у переписці Рогоза жаліється Жукову, що "Женя" вимагає занести обіцяний хабар НАБУ. Пізніше працівник НАБУ Дмитро Литвиненко уточнює у Рогози, чи тільки цю його фірму видалити зі списку. "Такі "неофіційні" листи НАБУ, за які контрабандисти через "спецагента" Шевченка платили нефіктивні, а цілком реальні гроші посадовцям НАБУ, були важливим елементом схем: на їхній підставі "Укроборонпром" або працював з визначеними фірмами, або відмовляв їм. "Женя" з переписки вирішував ці питання виключення фірм з "неофіційних листів" НАБУ, і контрабандисти продовжували продавати російські товари військового призначення з накрутками в кілька сотень процентів. Достатньо нагадати, що Шевченко себе називав доларовим мільйонером, а його партнери Рогоза і Жуков купували елітні квартири і збирали автопарки дорогих авто", - пише "Обозреватель".
Видання нагадує, но на момент публікації першого розслідування про корупцію в "оборонці", в НАБУ вже 2 роки лежали матеріали переписки контрабандистів, де фігурував їхній "позаштатний агент" Шевченко - прокуратура свого часу передала 80 аркушів вилучених документів по цій справі до НАБУ. "Весь цей час НАБУ не зацікавилось фактами виключення "Оптімумспецдеталь" з переліку фіктивних фірм. За ці два роки підозрілої сліпоти і бездіяльності НАБУ тільки з Харківського танкового заводу злочинці викачали ще 14 млн грн. Продали запчастин для бронетехніки, ПВО, літаків на 100 млн грн», - пише "Обозреватель". А в матеріалах, оприлюднених СБУ вже у 2021 році, йдеться про епізоди, коли товари військового призначення вартістю в 30 тисяч доларів ділки планували продавати підприємствам "Укроборонпрому" по 200 тисяч доларів за штуку. "Всі ці роки дивної сліпоти (а схема фігурує в матеріалах слідства мінімум з 2016-го) з оборонного бюджету вимиваються величезні кошти", - зазначає видання.