Чи потрібна місія ОБСЄ на Закарпатті

Петро Гойс
20:11, 14 березня 2018
Суспільство
2912 0
Думка

Закарпаття є багатонаціональним краєм і в новій історії України важко пригадати хоч один випадок міжнаціональної ворожнечі в області. Все мирно і дружньо, купа міксованих шлюбів і самі закарпатці доволі багатомовні.

Непорозуміння сталися на ґрунті прийняття закону «Про освіту»,у якому Угорщині не сподобалася 7-ма стаття, яка стосується мов викладання. Угорщина вважає, що законом обмежуються права нацменшин на право здобувати освіту рідною мовою. Справа дійшла до Венеціанської комісії і згодом пристрасті почали вщухати. Все вирішувалося на дипломатичному та законодавчому рівні.

Одного разу у будівлю вкинули коктейль Молотова, а іншого – підклали вибухівку

Однак сталися два вкрай неприємні інциденти навколо будівлі Товариства угорської культури Закарпаття. Одного разу у будівлю вкинули коктейль Молотова, а іншого – підклали вибухівку. І хоч в обох випадках силові структури доволі оперативно вирахували виконавців та замовників підпалу та підриву, Угорщина отримала черговий козир в тому, щоб показати світові, як в Україні не люблять угорців. Ну, а після звинувачень були заклики про введення на території Закарпаття місії Організації безпеки та співробітництва в Європі.

Спочатку про цю місію говорив заступник голови Товариства угорської культури Закарпаття, заступник голови Закарпатської облради Йосип Барто. «Громадському радіо» він повідомив, що вже мав зустріч з представником місії ОБСЄ Джорджіо Зельковичем. «Ми домовилися з ним, що після проведеного моніторингу він зробить пропозицію своїм керівникам, щоб на Закарпатті на постійній основі працювали представники ОБСЄ, - цитує Барто «Громадське».

Потім голова Товариства угорської культури Закарпаття, український нардеп від БПП Василь Брензович зустрічався з главою МЗС Угорщини ПетеромСіярто і під час зустрічі зновуж таки йшлося про необхідність введення місії ОБСЄ в Закарпатті. А потім вже сам Сіярто на сайті партії «Фідес» розповів, що він мав розмову з генсеком ОБСЄ і той запевнив, що в Закарпатті працюватиме моніторингова місія ОБСЄ у складі 12 чоловік.

Це трошки дивно, бо навіть в Закарпатській ОДА про це нічого не знають. "Не було пропозицій до адміністрації про відкриття постійної моніторингової місії. І адміністрація не давала погодження", - розповів «Громадському радіо» начальник управління інформації Ярослав Галас.

Останнім часом і Йосип Барто вже не перестає пояснювати, що ніякого заклику до обов’язковоговведення на Закарпаттімісії ОБСЄ не було. Була пропозиція моніторингу.

Як пише закарпатське інтернет-видання Prozak.info, «Насправді, присутність місії ОБСЄ в Закарпатті апріорі визначає наш регіон як потенційно небезпечний. Така собі гаряча точка на карті України. І зрозуміло, що в гарячу точку не приїде жодний інвестор. Так само відомства закордонних справ країн світу не рекомендуватимуть відвідувати цю "гарячу точку" своїм громадянам. Тобто, Закарпаття може втратити і інвесторів, і туристів».

Справа в тому, що наразі в Ужгороді сталася низка нападів з боку українських націоналістів на громадських активістів

Здавалося б, невже дійсно на Закарпатті така ситуація, щоб уряди країн не рекомендували сюди їхати своїм громадянам? З точки зору сусідів України виходить, що така. Буквально у середу на сайті Консульства Угорської Республіки з'явилося повідомлення, у якому не рекомендується відвідувати Закарпаття громадянам Угорщини від 16 до 18 березня. Справа в тому, що наразі в Ужгороді сталася низка нападів з боку українських націоналістів на громадських активістів. Окрім того, у ці дні націоналісти проводитимуть марш в честь чергової річниці Карпатської України. Зазвичай на таких маршах лунають відверті антиугорські лозунги і з цього приводу свого часу народний депутат Василь Брензович вже виступав у парламенті.

І все ж, чи є відмінність між місією та моніторингом ОБСЄ? Адже у нашій країні є місія ОБСЄ і її діяльність поширюється на всю Україну. Найближчий офіс ОБСЄ знаходиться в Івано-Франківську і вже йшла мова про те, що представники цього офісу ОБСЄ просто будуть вести час від часу моніторинг дотримання прав нацменшин в Закарпатті. Відкриття ж нової спеціальної місії ОБСЄ в Закарпатті – це вже більш серйозно.

Ось, що з цього приводу нам розповів експерт Комітету виборців України Дмитро Тужанський, чия організація співпрацює з ОБСЄ, а він сам працював у одній з місій цієї організації, але не моніторинговій, яка зараз діє в Україна, а у спостережній за виборами:

«Потрібно розуміти, що за стандартами і нормами ОБСЄ, місія – це дуже чітке поняття. Її започаткування, розміщення, переміщення, розширення чи закриття і так далі – кожен крок відбувається за дуже чіткою та ретельною процедурою. Ключові рішення, як то заснування місії та її розміщення, ухвалюється консенсусом усіх 57 країн-членів ОБСЄ. Члени будь якої з місій працюють за чітко прописаними стандартами. Кожна місія має свою мету, мандат. Тобто усе це дуже серйозно та регламентовано, адже йдеться фактично про дипломатичний рівень роботи.

На жаль, у випадку з дискусіями про місію ОБСЄ на Закарпатті ми маємо справу з дуже легковажним використанням цього терміну – «місія». Власне, як і поняття «постійна присутність» спостерігачів ОБСЄ на Закарпатті. Ні того, ні іншого нема, і навряд буде.

Офіційний Будапешт почав звертатися до ОБСЄ через ситуацію на Закарпатті ще минулого року на тлі ухвалення закону про освіту та окремих відвертих провокацій. Цю ж ідею офіційно підтримало ще й товариство угорців. У якості пояснень, чому ОБСЄ має звернути особливу увагу на Закарпаття, використовувалися заяви про антиугорську кампанію як на Закарпатті, так і в Україні, провокації проти угорців і так далі. Тобто дуже загальні та спекулятивні формулювання. На жаль, в такому руслі офіційний Будапешт та окремі представники угорської громади Закарпаття коментують появу патрулів ОБСЄ в регіоні – як «місію», «постійну присутність» і так далі. У місії ОБСЄ в Україні вже заявили, що ніякої окремої місії на Закарпатті вони не мають, власне як і офісу, а ситуація на Закарпатті спокійна.

Сьогоднішня позиція офіційного Будапешта щодо присутності ОБСЄ на Закарпатті, яку підтримали місцеві угорські політики, лише заважає пошуку компромісу між Києвом і Будапештом, відносини яких загострилися після ухвалення закону «Про освіту»».

Звичайно, що ситуація на Закарпатті наразі не така, щоб вводити тут спеціальну місію ОБСЄ, хоча це могло б дуже сподобатися Кремлю. Правоохоронці довели, що обидва напади на офіс Товариства угорської культури Закарпаття були зрежисовані та замовлені в Росії. Росія намагатиметься і надалі розхитувати ситуацію в Закарпатті. На жаль, останні дії українських націоналістів в Закарпатті і власне марш, який вони запланували на 17 березня, можуть лише підлити масла у вогонь і зовсім не виключено, що під час цього маршу можуть виникнути нестандартні ситуації та провокації, які вже навіть не будуть залежати від організаторів маршу. На одному з місцевих телеканалів поліція Закарпаття запевняє, що готова протистояти будь яким провокаціям під час цього маршу, але чомусь здається, що це звичайна нічим не підкріплена бравада.

Петро Гойс, Ужгород, етнічний угорець

Якщо ви знайшли помилку, видiлiть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter