Активісти українських міст збираються на акції вшанування пам'яті Катерини Гандзюк / фото УНІАН

У першу річницю смерті херсонської активістки Катерини Гандзюк, яку облили сірчаною кислотою, запланувано акції у більшості великих міст України.

Про це розповіли в ефірі "ТСН".

Читайте такожВбивство Гандзюк: СБУ встановила кількох замовників злочину та їхні мотиви

"Дівчина майже сто днів боролась за життя в реанімації, але організм не витримав. Сьогодні згадати Катю вийдуть активісти у більшості великих міст України. В столиці акцію планують провести під стінами Офісу президента, куди запрошують і Володимира Зеленського. А напередодні на прес-коференцію вийшли слідчі СБУ і зізналися, що на питання "хто замовив Катю Гандзюк?" вони досі відповісти не можуть. Нині засуджені лише виконавці злочину, а от замовників шукають досі. В службі безпеки з цього приводу є аж 5 кримінальних проваджень. Там кажуть, подібні злочини розкривати важко. А от активісти певні - щоб з’ясувати, хто вбив Катю - потрібна лише політична воля", - розповіли у студії. 

"Замовні злочини розкриваються дуже важко, бо питання обговорення, замовлення, способів кого – воно відбувається віч-на-віч. Такі злочини й у світі по замовниках дуже важко розкриваються, але ми не опускаємо руки і працюємо в цьому напрямку", - заявив керівник головного слідчого управління СБУ Богдан Тиводар.

"Потрібно зрозуміти, які пріоритети у правоохоронних органів, тиждень тому була нарада, куди їздив пан Зеленський, він сказав, давайте по корупції саджати, от вони по корупції всі і бігають, по резонансним злочинам проти громадських активістів їм команду президент не давав", - громадський активіст Ігор Луценко.

Раніше в СБУ повідомили, що замовників злочину проти радниці міського голови Херсона та активістки Катерини Гандзюк було декілька.

Нагадаємо, 31 липня 2018 року у Херсоні стався напад на активістку Катерину Гандзюк. Нападник чекав жертву біля під'їзду і хлюпнув на дівчину концентрованою сірчаною кислотою. Жінка отримала опіки 30% тіла. Від отриманих опіків Катерина померла 4 листопада. Її справу одразу ж перекваліфікували на закінчене умисне вбивство.

У справі Гандзюк правоохоронці спочатку затримали п’ятьох підозрюваних - організатора злочину та безпосередніх виконавців. Організатори спільноти "Хто замовив Катю Гандзюк?" у Facebook, активісти, а також Telegram-канал The Newsroom оприлюднили власні результати розслідування з посиланням на власні джерела, у яких назвали посередником між замовником вбивства та організатором помічника нардепа Паламарчука Ігоря Павловського. Своєю чергою, Паламарчук спростував всі звинувачення у причетності до вбивства Гандзюк. Разом з цим він звільнив Павловського, аби "уникнути тиску на слідство". У середині листопада суд заарештував Павловського без альтернативи застави.

Крім цього, прокуратура оголосила підозру у цій справі Олексію Левіну на прізвисько "Москаль-молодший". Левін був засуджений за організацію вбивств та розбійних нападів у Херсонській області на водіїв на автомагістралях. Після перших затримань він втік з України. Повідомлялося про те, що Левіна пов'язують з головою Херсонської облради, партійцем "Батьківщини" Владиславом Мангером, партійцем "Блоку Петра Порошенка" Андрієм Гордєєвим та заступником Гордєєва - Євгеном Рищуком. Останній вирішив подати заяву про тимчасове відсторонення від посади на час розслідування резонансної справи.

Уранці 11 лютого Генеральна прокуратура України оголосила підозру очільнику Херсонської обласної ради Владиславу Мангеру, якого перед тим виключили з партії "Батьківщина". Його звинувачують у безпосередньому замовленні вбивства Гандзюк. За даними прокуратури, Мангер звернувся до посередників Левіна та Павловського. Павловський, своєю чергою, знайшов організатора вбивства Торбіна. Мангер міг дати не менше 10 тисяч гривень для купівлі техніки, а також узгодив суму винагороди у розмірі 5600 доларів. Суд, який тривав понад 3 дні, обрав Мангеру запобіжний захід - тримання під вартою із можливістю внесення застави у 2,5 мільйона гривень. На наступний день заставу було внесено і Мангер повернувся до роботи в Херсонській облраді. Згодом суд відсторонив Мангера з посади очільника Херсонської облради. 

На початку червня організатор та чотири виконавці вбивства визнали свою провину та погодились на угоду зі слідством. 6 червня суд затвердив цю угоду. Безпосередній виконавець за версією слідства - Микита Грабчук, співучасники - Володимир Васянович, В'ячеслав Вишневський та Віктор Горбунов. Сергія Торбіна обвинувачення вважає підбурювачем. Їх засудили на терміни від 3 до 6,5 років в'язниці. Найбільші терміни отримали Торбін та Грабчук, решта - 3-4 роки ув'язнення.