Крім того, мобілізувати чоловіка, якому менше 25 років, можуть лише в декількох випадках / колаж УНІАН, фото УНІАН

В Україні триває воєнний стан та загальна мобілізація, тому до лав ЗСУ можуть призвати військовозобов'язаних чоловіків. Однак не всі категорії можуть воювати, а у новому законі про мобілізацію є детальний список причин для відстрочки. Адвокатка Катерина Аніщенко розповіла для РБК-Україна, кого не можуть призвати на службу під час мобілізації. 

Юристка зазначила, що за новими правилами до лав ЗСУ не можуть мобілізувати чоловіків, які молодші 25 та старші 60 років. Їх можуть призвати лише в тому випадку, якщо вони самі цього захочуть. Також за власним бажанням в ЗСУ до 65 років може служити й вищий офіцерський склад.

Крім того, не можуть мобілізувати тих, кого визнали непридатним до служби через стан здоров'я та виключили з військового обліку. Не призиватимуть й жінок, вони мають можливість мобілізуватися, проте лише добровільно. 

Відео дня

Також призвати не можуть тих людей, які мають бронювання на роботі або отримали відстрочку від служби, яку можна оформити за різними критеріями. До прикладу, якщо військовозобов'язаний є опікуном дитини-сироти, утримує трьох власних дітей, викладає в університеті, маючи при цьому науковий ступінь, додає Аніщенко. 

"Часто зустрічаю явище, коли ті, хто має право на законну відстрочку, її не оформлює. Однак треба враховувати, що якщо таке право є, але ви не зібрали необхідних документів та не сходили з ними до ТЦК, відстрочка не оформлюється якось автоматично. Її оформленням треба займатися в кожному окремому випадку", - попередила адвокатка.

Зокрема також не можуть призвати чоловіків з таких категорій: 

  • хто має дитину віком до 18 років, якщо другий з батьків дитини помер, позбавлений батьківських прав, визнаний зниклим безвісти чи безвісно відсутнім;
  • чоловіки, які виховують щонайменше одну неповнолітню дитину самостійно;
  • хто виховує дитину з інвалідністю віком до 18 років;
  • вихователі дитини, хворої на тяжкі захворювання;
  • ті, хто утримує повнолітню дитину з інвалідністю I чи II групи;
  • хто має на утриманні дитину, яка до моменту усиновлення була сиротою або позбавленою батьківського піклування, віком до 18 років;
  • чоловіки, які постійно доглядають за хворою дружиною, дитиною чи одним зі своїх батьків, чи батьків дружини (чоловіка) у випадку, якщо родич потребує постійного догляду за висновком комісії закладу охорони здоров’я;
  • чоловіки-опікуни особи, яку суд визнав недієздатною.

Юристка звернула увагу на те, що мобілізувати чоловіка, якщо йому менше 25 років, можуть лише в деяких випадках. 

"Для цього має бути одна з кількох підстав. Наприклад, мобілізувати можуть, коли людина до 25 років сама добровільно написала заяву про свою мобілізацію, або уклала контракт. Крім того, мобілізують чоловіка, якщо раніше він був офіцером запасу й закінчував військову кафедру в університеті. Навіть якщо він не досяг 25-річного віку, то все одно підлягає мобілізації", - наголосила Аніщенко.

Крім того, мобілізувати можуть й до 25 років, якщо раніше ці військовозобов'язані пройшли строкову службу та наразі перебувають у запасі. Водночас адвокатка попередила, навіть якщо ви не підлягаєте призову, проте вам від 18 до 60 років, то все одно потрібно оновити свої військово-облікові дані, адже цього вимагає закон. 

Мобілізація в Україні - останні новини

Раніше в Міноборони повідомили, що формат повісток від ТЦК зміниться. Тепер ТЦК зможуть формувати повістки за допомогою Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов’язаних та резервістів, що значно спрощує та прискорює процедуру.

"Раніше операторам ТЦК доводилося вручну виписувати повістки, що займало багато часу та ресурсів. Тепер цей процес стає централізованим: повістки можна сформувати та роздрукувати за допомогою реєстру Оберіг. Також оператори ТЦК зможуть підписувати повістки за допомогою кваліфікованого електронного підпису", - зазначили у відомстві. 

Також юристка Марина Бекало пояснила, чи дійсний військовий квиток старого зразка, адже відомо, що у застосунку "Резерв+" з’явився електронний військово-обліковий документ та QR-код для перевірки даних.

Вас також можуть зацікавити новини: