
Україна на середину літа отримає достатню кількість зброї від міжнародних партнерів, аби реально змінити ситуацію на фронті. Таку думку висловив полковник запасу Збройних сил України, військовий експерт Петро Черник в ефірі інформаційного марафону.
"З нашого боку, головні чинники, які можуть по-справжньому вплинути, це якщо б дійсно у нас з'явилася велика кількість далекобійних ракет ATACMS, з допомогою яких ми би нарешті почали знищувати логістику у першу чергу: залізницю і електротяги", - сказав Черник.
Він зазначив, що на 95% відсотків забезпечення загарбників озброєнням на окупованій українській території здійснюється через залізницю.
Винищувачі F-16 для України
Також він нагадав, що серйозно Силам оборони України можуть допомогти винищувачі F-16. Ці літаки дійсно відчутно можуть вирішити дошкульну проблему російських Су-34, які скидають на українські позиції керовані і фугасні авіаційні бомби. Ця проблема не дозволяє ЗСУ розгортатися у великі бойові порядки.
Крім того, експерт відзначив, що Силам оборони треба побільше артилерії.
"Але, з боку противника, як була ця класична піхотна навала, так і буде продовжуватися, помножена на великі артилерійські вали", - сказав Черник.
При цьому, у нього запитали, коли від міжнародних партнерів Україна отримає необхідну кількість зброї, аби почати реально впливати на ситуацію на фронті.
"На мій погляд - середина літа", - сказав Черник.
Допомога Україні від США
Він звернув увагу, що в двох пакетах американської допомоги на 1 млрд доларів і 400 млн доларів передбачено надання Україні високоточних бомб.
"На мій погляд, це, у першу чергу, бомби за системою JDAM, GBU-12 і GBU-38, масою від 230 до 270 кілограмів. F-16 можуть брати такі бомби до шести на борт. Це планерна бомба, яка завдає ударів на 110 км", - сказав Черник.
Він припустив, що це ознака того, що напевно надання винищувачів F16 вже "йде не на місяці, а на тижні".
"Я, звичайно, десь підіймаю планку оптимізму, не знаю, як буде у реальності, але є таке тверезе розуміння, що це може статися", - наголосив Черник.
Також він сказав, що російські Су-34 скидають керовані авіаційні бомби з відстані 40-70 км. Ці бомби збити практично неможливо, а от збивати Су-34 не складає жодної проблеми.
Зокрема, російські літаки можна збивати ракетами AIM-120 AMRAAM із завданням ударів до 180 км. Винищувачі F-16 можуть брати на борт до шести таких ракет.
"Розуміючи, що у росіян усього-навсього 80 таких робочих машин, якби ми їх посадили півтора-два десятка, вони були би змушені зупинити їхнє застосування або погодитися на повне винищення їхнього парку", - сказав Черник.
Експерт відзначив, що в Росії у стрій у 2023 році було поставлено усього шість літаків Су-34, а в лютому Сили оборони системами Patriot збили більше десятка таких літаків.
Новий контрнаступ ЗСУ
Водночас, у нього запитали, наскільки далекою є перспектива контрнаступу України і від чого це залежить.
"Від кількості зброї. Нагадую про минулий рік. Ми не мали авіації. Ми не мали далекобійних ракет, але, все ж таки, за пів року, на десять кілометрів лінію Суровікіна прорубали. Це без цієї серйозної зброї, а з цією серйозною зброєю, помноженої на велику кількість снарядів у нас є перспектива", - сказав Черник.
Як повідомляв УНІАН, раніше радник президента США з національної безпеки Джейк Салліван заявив, що Україна планує розпочати новий контрнаступ у 2025 році після отримання військової допомоги США в розмірі 61 мільярда доларів. Завдяки новій допомозі від США українські військові матимуть можливість "утримати фронт" і протистояти російській агресії протягом 2024 року.