Відповідальність за провал у Бахмуті Пригожин і Кадиров хочуть покласти на російську армію / фото ua.depositphotos.com

Ватажок ПВК "Вагнер" Євген Пригожин і глава Чечні Рамзан Кадиров, імовірно, хочуть представити міноборони Росії і регулярні російські війська як неефективні та створити умови, щоб звинуватити армію у будь-яких російських невдачах в районі Бахмута.

Про це йдеться в звіті американського Інституту вивчення війни (ISW) за 6 травня. Пригожин намагається представити битву за Бахмут суто як "вагнерівську", а тепер і "кадирівську".

"У рішенні Пригожина передати відповідальність за Бахмут силам "кадирівців" навмисно виключаються російські повітряно-десантні війська, які вже діють на північному та південному флангах навколо Бахмута. Це рішення відображає постійну недовіру Пригожина до російського військового командування, позиціонує його як незалежного від російського військового істеблішменту і дозволяє йому "зберегти обличчя", якщо сили "Вагнера" не зможуть захопити Бахмут, та уникнути повторення ситуації із захопленням Соледара, коли міноборони Росії приписало собі те, що, за словами Пригожина, було успіхом "Вагнера"", - йдеться в повідомленні.

Відео дня

Як зазначають у ISW, Кадиров, своєю чергою, міг отримати позитивний репутаційний ефект від участі в такій гучній операції, спираючись на особисту популярність Пригожина.

"Заміна "вагнерівців" на "кадирівців" також може створити умови для звинувачення міноборони Росії у майбутніх невдачах. Якщо чеченські бойовики зазнають подібних труднощів, як і найманці ПВК "Вагнер", і не зможуть повністю захопити Бахмут, Пригожин і Кадиров можуть звинуватити міноборони у нездатності належним чином підтримувати їхні зусилля", - вважають аналітики.

З іншого боку, додають у ISW, якщо російське міноборони завадить силам "Ахмата" замінити "Вагнера" (оскільки незрозуміло, чи зможуть Пригожин і Кадиров здійснити цей маневр без будь-якої підтримки російського МО, як вони стверджують), ватажки бойовиків можуть почати заявляти, що якби міноборони Росії підтримало цю "ротацію", чеченські сили "швидко захопили б Бахмут".

"Хоча потенційне розгортання військ "Ахмата" в Бахмуті могло б певною мірою збільшити бойову міць Росії, заяви Пригожина і Кадирова сильно перебільшені. Сили "Ахмата" протягом 2023 року були розгорнуті по всій території фронту в Україны, переважно в районі Білогорівки Луганської області та в розрізнених районах на півдні, але вони не були причетні до рішучих наступальних операцій. Тому чеченські війська, які розгортатимуться в Бахмуті, ймовірно, значно свіжіші та менш деградовані, ніж війська Вагнера, які залишалися на фронті місяцями. Однак припущення Кадирова про те, що "Ахмат" зможе швидко просунутися вглиб і зайняти Бахмут за "лічені години", є типовим бахвальством Кадирова та ігнорує тактичну ситуацію на місці", - додають у ISW.

Також зазначається, що міністерство оборони Росії досі не відреагувало на скоординовану позицію Пригожина та Кадирова щодо Бахмута. 

"Мовчання міністерства оборони, імовірно, свідчить про свідоме рішення не компенсувати деградацію "Вагнера" чи очікуваний критику Пригожина, хоча відсутність реакції дає Пригожину більше простору для маневру, щоб сформувати загальну реакцію на депріоритезацію наступу в Бахмуті", - йдеться в звіті.

Війна в Україні - заяви Пригожина щодо Бахмута

Як повідомляв УНІАН, 5 травня засновник ПВК "Вагнер" Євген Пригожин заявив, що через відсутність забезпечення боєприпасами "вагнерівці" опівночі 10 травня вийдуть із Бахмута. Спершу Пригожин заявив, що їхні позиції будуть передані підрозділам міноборони РФ.

Згодом Пригожин заявив, що готовий передати позиції "вагнерівців" у Бахмуті бійцям глави Чечні Рамзана Кадирова. Згодом Кадиров відповів, що виручить свого "друга" Євгена Пригожина, який попросив у нього підтримки, і відправляє в зону бойових дій свої перші загони. Водночас він зробив Пригожину кілька зауважень і поскаржився, що ватажок "вагнерівців" нібито залишив для його бійців найважчі ділянки фронту.

У ЗСУ вважають, що рішення Пригожина вивести "вагнерівців" із Бахмута викликано бажанням уникнути відповідальності за невдачу із захопленням міста до певної дати, а не зі "снарядним голодом".

Вас також можуть зацікавити новини: