5 жовтня у Донецькій області був збитий БПЛА С-70 "Охотнік". Експерти Defence Express проаналізували, які задачі може виконувати "Охотнік" та наскільки можна вірити заявам російських пропагандистів про "аналоговнєтні" можливості дрона.
Російська пропаганда позиціюнує С-70 "Охотник", як "вірного відомого" - дрон, який здатний взаємодіяти із Су-57 в одному строю та використовувати весь арсенал авіаційного озброєння. Однак аналітики зазначають, що С-70 "Охотник" почали розробляти під зовсім інші та простіші задачі.
За їх словами, у РФ надихнулись американським X-47B, тому спочатку позиціонували "Охотнік" – як важкий ударний БПЛА, що здатний завдавати ударів по наземних цілях на значній відстані. Через це С-70 "Охотник" вийшов величезним за розміром дроном із розмахом крила 19 метрів та злітною вагою до 20 тонн та дальністю польоту понад 3500 км (за деякими джерелами до 25 тонн та 6000 км), зазначають аналітики.
"Але американський X-47B так і залишився прототипом, а згодом у США народилась та почалась реалізовуватись концепція "вірного відомого" - БПЛА, який має взаємодіяти з винищувачами для розширення їх розвідувальних та вогневих можливостей. У відповідь у РФ у пресі почали заявляти, що С-70 "Охотник" буде взаємодіяти з Су-57. Але різниця між дроном-бомбовозом та "вірним відомим" величезна", - зазначають у Defence Express.
Так, якщо для ударного БПЛА достатньо вийти у район цілі та здійснити скид боєприпасів, то для створення "вірного відомого" необхідна тотальна інтеграція у єдину інформаційно-бойову систему із винищувачем та широке використання штучного інтелекту, пояснюють експерти:
"Грубо кажучи, пілот винищувача має бачити те, що бачить дрон, а також розпоряджатись озброєнням "вірного відомого", так саме, як своїм. Все інше "вірний відомий" має виконувати автономно і отримавши наказ "прикрий", "розвідуй", "баражуй" тощо здійснювати це без участі людини".
Також сумнівно, що С-70 "Охотнік" може використовувати ракети "повітря-повітря" чи інше умовно високоточне озброєння – продемонстровано тільки скидання вільнопадаючої ФАБ-500.
"Все вказує на те, що С-70 "Охотнік" так і не вийшов за межі дрона-бомбера. І попри всі розмови РФ про його аналоговнєтні можливості та обіцянками про скору появу ескадрилей таких БПЛА, реальність навіть в офіційних заявах російських посадовців проглядається зовсім інша", - підкреслюють аналітики.
Збиття С-70 "Охотнік" - що відомо
Удень 5 жовтня українські військові збили в Донецькій області ворожу ціль. Пізніше керівник Центру протидії дезінформації при РНБО Андрій Коваленко повідомив, що це імовірно був новий російський безпілотник С-70 "Охотнік".
При цьому аналітик Forbes Девід Акс зазначає, що хоча варіант того, що "Охотнік" був збитий українським винищувачем найбільш вірогідний, не можна відкидати і варіант, що він був збитий самими росіянами, щоб не допустити його потрапляння до рук ЗСУ неушкодженим.