
НАТО має відігравати сильнішу роль в Арктиці, аби стримувати зростаючу загрозу з боку РФ. Таку думку висловив колишній генсек Альянсу Андерс Фог Расмуссен, передає Bloomberg.
"Росія почала переозброюватися в арктичному регіоні", - зазначив він.
Расмуссен наголосив, що Росія відкриває авіабази та інші військові об'єкти, а також вкладає "значні" інвестиції в арктичний потенціал.
"Ми повинні сприймати це серйозно. Вони (росіяни - УНІАН) явно мають територіальні амбіції в регіоні. У відповідь на це НАТО має розробити арктичну стратегію і відігравати сильнішу роль", - підкреслив колишній очільник Альянсу.
За його словами, НАТО має встановити конкретні цілі щодо посилення потенціалу в регіоні, аби стимулювати військові інвестиції.
Расмуссен зауважив, що члени Альянсу повинні зосередитися на посиленні можливостей спостереження для виявлення російських підводних човнів в арктичних водах.
Водночас він не розповів детально, що саме можуть передбачати арктичні сили та засоби, однак додав, що "частиною стримування є певна невизначеність. Ви повинні тримати свого ворога або супротивника в непевності щодо ваших можливостей".
Що передувало таким заявам
У Bloomberg нагадали, що Арктика довгий час вважалася зоною низької напруженості, однак тепер вона набуває все більшого значення, оскільки танення льоду змінює глобальну географію.
"Оскільки Швеція і Фінляндія зараз є членами Західного військового альянсу, сім з восьми арктичних держав підпадають під дію гарантії колективної безпеки за статтею 5", - підкреслили у матеріалі.
Також безпека в Арктиці викликає ще більше занепокоєння серед головних членів НАТО. Зокрема президент США Дональд Трамп заявив про намір придбати Гренландію у Данії, наголосивши, що північна країна вкладає недостатньо інвестицій для оборони острова.
Підготовка НАТО до можливої війни - що відомо
Як писав УНІАН, раніше генсек НАТО Марк Рютте призначив крайній термін для збільшення оборонних витрат країн НАТО. Зокрема він запропонував членам НАТО збільшити витрати на оборону до 3,5% від їхнього ВВП і ще на 1,5% на ширші статті.
Таким чином це задовольнить вимогу президента США щодо досягнення цільового показника в 5%.
Водночас прем'єр-міністр Нідерландів Дік Схоф наголосив, що такі витрати мають бути досягнуті до 2032 року.
Своєю чергою в The Economist попередили, що через 2-5 років Путін буде готовий напасти на НАТО. У виданні кажуть, що російський диктатор зважиться на це, якщо відчує слабкість країн Альянсу.
"Путін справді агресор, якого потрібно стримувати. Поганий мир, нав'язаний Україні, може стати трампліном для його наступної війни... Стримування залежить від розуміння загрози, яку становить Путін", - зазначили у публікації.