
Ветерани залишаються більмом на оці для влади Росії. Проте російський диктатор Володимир Путін придумав, як утримувати їх на своєму боці, пише The Wall Street Journal.
Як Путін "реабілітує" ветеранів війни в Україні
У виданні навели як приклад російського майора Аміра Аргамакова, який служив у Сирії, керував батальйоном в Україні та тричі брав участь у військових парадах у Москві 9 травня. Тепер же він будує кар'єру в політиці.
Журналісти додали, що коли близький соратник Путіна Віктор Томенко став губернатором рідного для Аргамакова Алтайського краю, він попросив взяти ветерана під своє крило і призначив його сенатором від республіки. Після цього Аргамаков змінив військову форму на костюм кольору морської хвилі і став завсідником парламентських засідань у Москві.
"Політика ніколи не була моєю метою. Але в мене є відчуття, що я маю бути корисним своєму народові", - говорив російський ветеран незабаром після свого призначення.
У виданні наголосили, що деякі ветерани стали учасниками керованої Кремлем програми "Час героїв", яка спрямована на прискорене просування чинних військовослужбовців і ветеранів війни в Україні на державні посади. Публічно Путін називає їх "загартованою в боях когортою, яка не відступить, не обдурить і не зрадить".
Ба більше, обличчя ветеранів війни в Україні зображені на рекламних щитах у багатьох містах Росії, зазначили у виданні. Їх запрошують читати лекції в школах, деякі з яких були перейменовані на їхню честь, а телеведучі вихваляють їхні подвиги на фронті.
"Людина створена не для миру, а для війни", - сказав під час одного з ефірів своєї телепередачі російський пропагандист Володимир Соловйов.
У виданні вважають, що Путін війною в Україні змінив уявлення росіян про службу в армії. Тривалий час це вважалося притулком для неосвічених і некваліфікованих людей, але тепер росіянам дедалі частіше вселяють думку про те, що військова кар'єра забезпечує величезний соціальний підйом.
"Ветерани - це більмо на оці для будь-якої влади, навіть якщо у вас є переможна війна, але особливо, якщо немає", - заявила в розмові з журналістами російський політолог Катерина Шульман.
У виданні додали, що учасників програми "Час героїв" показують по державному телебаченню і вихваляють на банкетних обідах у РФ. Навіть глава РПЦ патріарх Кирило говорив під час свого звернення в листопаді, що російські військові "виконують важливу роботу" в Україні.
Крім того, процес відбору до програми "Час героїв" є доволі ретельним, зазначили журналісти. Наприклад, до участі допускаються тільки люди з вищою освітою, а будь-який натяк на незгоду з керівництвом Путіна присікається.
Урок з історії СРСР
У виданні вважають, що Путін виніс уроки з історії СРСР. Після Другої світової війни радянський диктатор Йосип Сталін вирішив тримати багатьох ветеранів за кордоном, оскільки вони становили політичний ризик. Він роками продовжував мобілізаційні накази, щоб мільйони людей не поверталися додому.
"Коли солдати почнуть повертатися, вони зароблятимуть менше грошей і не отримають від суспільства тієї поваги, на яку розраховували. Найімовірніше, їх боятимуться і їм не довірятимуть сусіди. Щоб попередити цю напругу, влада створює враження, що відбувається багато позитивних речей", - пояснила Шульман.
У виданні наголосили, що багато хто з російських ветеранів, яких відібрали до програми "Час героїв", не мають істотного впливу на політику РФ. Проте Путін у такий спосіб зробив їх головними бенефіціарами нових настроїв у країні, оскільки вони відкрито підтримують режим Кремля і його кроки з переведення російської економіки на військові рейки.
Помилувані Путіним "ветерани СВО" вбивають своїх співгромадян
Раніше у "Верстці" з'ясували, що з 2022 до 2024 року щонайменше 107 осіб у Росії загинули, ще приблизно стільки ж дістали важкі травми через злочини, які скоїли учасники війни в Україні. Серед них колишні ув'язнені, яких помилував російський диктатор Володимир Путін за попередні злочини.
Згідно з вироками, ув'язнені, яких помилував Путін за участь у війні в Україні, за нові, скоєні в РФ убивства, вже отримали терміни від 6 до 11 років. Інші "ветерани" війни - "сіли" на 7,5-10 років.