REUTERS

Зберігання вибухонебезпечних речовин у порту Бейрута становило крайню загрозу усі шість років.

Про це роками попереджували офіційні особи Лівану, про що свідчать передані CNN судові документи, отримані правозахисником Вадихом аль Асмарою.

Зокрема, директор ліванської митниці Бадрі Дахер просив вивезти небезпечний вантаж з порту у 2014, 2015, 2016 і 2017 роках.

Відео дня

Читайте також"Бейрут не впізнати, це самі руїни": українка розповіла, як виглядає "перлина Близького Сходу" після вибуху

Аміачна селітра потрапила в Бейрут на російському судні. Екіпаж невдовзі корабель покинув, а вантаж залишив у порту. Дахер також повідомив, що вибухонебезпечні речовини прямували спершу до Мозамбіку.

Після затримання судна ліванський суддя вимагав, щоб селітру доставили у належне місце для зберігання та з охороною. Проте нітрат амонію знаходився в порту всі шість років.

Дахер і його попередник Чафік Мері згодом неодноразово відправляли листи у правоохоронні органи, закликаючи вивезти вантаж.

«Через крайню небезпеку предметів, що зберігаються у неналежних кліматичних умовах, ми повторюємо наше прохання до адміністрації порту про негайний реекспорт товарів для безпеки самого ж порту і його співробітників», – йдеться у листі Мері у 2016 році.

З листів також стає очевидно, що порт намагався продати нітрат амонію Ліванській армії та компанії з виробництва вибухових речовин, але безрезультатно.

Загалом, митники надсилали у правоохоронні органи шість листів із попередженнями, однак відповіді не отримали.

Читайте також10% потужності удару по Хіросімі: вчені розрахували силу вибуху в Бейруті (відео)

Як повідомляв УНІАН, увечері 4 серпня в порту столиці Лівану Бейрут стався потужний вибух.  Бригадний генерал Аббас Ібрагім заявив, що в ангарі в районі вибуху зберігалися конфісковані вибухонебезпечні матеріали, їх нібито готували до знищення.

Ліванська телевізійна станція MTV своєю чергою повідомила, що на складі було 2 750 тис. тонн аміачної селітри (нітрат амонію), яка використовується як компонент вибухових речовин, володіє високою летючістю, особливо при нагріванні, і повинна зберігатися в особливих умовах.

Пізніше прем'єр-міністр Лівану Хасан Діаб заявив, що причиною вибуху стало неналежне зберігання селітри, яка могла лежати на складі близько 6 років. Сила вибуху була еквівалентна силі землетрусу магнітудою 3,5. Вибух відчули, зокрема, на Кіпрі (понад 200 км від столиці Лівану).

Як заявив посол України в Лівані Ігор Осташ, в результаті вибуху деякі українці отримали порізи і забої.