
Праві популістські партії Європи розділилися в думках щодо того, наскільки дистанціюватися від тиску президента США Дональда Трампа на Україну. Деякі з них побоюються, що солідарність з американським лідером може нашкодити їхнім зусиллям із розширення внутрішньої підтримки, пише The Guardian.
Зазначається, що найсильніше занепокоєння з приводу ставлення Трампа до президента України Володимира Зеленського та зловісного наступу авторитаризму з боку адміністрації США проявляється серед популістських партій у Західній Європі та деяких скандинавських країнах. У Східній Європі ж підтримка американського лідера не слабшає, оскільки частина електорату в цьому регіоні ставиться до Росії із симпатією.
У виданні звернули увагу на те, що є попередні ознаки того, що уряди країн, де лідери займають проукраїнську позицію, отримують приріст підтримки. Наприклад, прем'єр-міністр Данії Метте Фредеріксен має найвищий рейтинг в опитуваннях за рік. Раніше вона вступила в конфлікт із Трампом через його домагання на Гренландію.
Британський прем'єр Кір Стармер також пережив "міні-відродження" у внутрішній підтримці. У виданні підкреслили, що понад 53% виборців Реформістської партії ставляться до Трампа несприятливо.
"Деяка дезорієнтація популістів полягає в тому, що вони зосереджені на внутрішніх проблемах, щоб використовувати нові коаліції. Що це означає для зовнішньої політики, так це те, що вона залишає величезний знак питання. Немає чіткої дорожньої карти, хіба що вони свідомо йдуть на трансакції або нетрадиційні дії. Будь-яка політика - це внутрішня політика, але для популістів це вдвічі важливіше, тому що вони так націлені на створення нових внутрішніх коаліцій", - розповів журналістам співдиректор Центру геополітики професор Вільям Герст.
За його словами, природні соратники Трампа знаходять це складним. Наприклад, Інгер Стойберг, лідерка правої партії "Демократи Данії", яка розкритикувала Трампа за те, як він спілкувався із Зеленським під час їхньої зустрічі в Овальному кабінеті.
"Шокуючі та гротескні сцени з Білого дому в США. Це не ті США, які я знаю і люблю! Тепер ми маємо підтримати Україну та український народ", - написала Стойберг у соцмережах невдовзі після завершення зустрічі Трампа і Зеленського.
У виданні поділилися, що деякі європейські політики досі не до кінця визначилися, яку позицію зайняти. Вони намагаються балансувати між підтримкою України та симпатією до адміністрації президента США.
Наприклад, голова ультраправого "Національного об'єднання" Марін Ле Пен розкритикувала відмову Трампа від військової допомоги Україні. Вона заявила, що це "жорстокий крок" щодо українських військових. Крім цього політик напала на президента Франції Емманюеля Макрона за його "нереалістичний план європейської оборони" та ідею відправити французьких військових на українську землю.
Крім того, у виданні розповіли, що лідер ультраправої партії "Партія свободи" в Нідерландах Герт Вілдерс також був незадоволений сваркою Трампа і Зеленського в Овальному кабінеті. Проте він підкреслив, що "антитрампівські настрої" не вигідні для Європи. За його словами, "без США не буде ні миру, ні громадян".
Іспанська партія "Голос" також вагається. У виданні зазначили, що лідер партії Сантьяго Абаскаль говорив про те, що Зеленський є "прикладом, героєм і патріотом для вільного світу". Незважаючи на це, він знайшов причини, щоб заперечити проти відправки іспанських військ в Україну після завершення війни.
"Іспанські війська мають бути поставлені на службу тим, хто призвів до війни, прирікаючи нас на енергетичну залежність, тим самим віддаючи нас на милість Путіна? Іспанські війська на службі у тих, хто залишив Європу беззахисною, ліквідувавши її зовнішні кордони? Іспанські війська на службі у тих, хто залишив європейців на милість ісламістів? Абсолютно ні", - сказав він.
У скрутному становищі опинилася і прем'єр-міністр Італії Джорджа Мелоні. Вона підтримує Україну, але водночас має тісні зв'язки з Трампом, зазначили у виданні.
Журналісти нагадали, що Мелоні підтримує додаткові європейські військові витрати, але виступає проти введення європейських миротворчих сил в Україну.
Трамп і Європа - важливі новини
Раніше видання The New York Times писало, що Європа перебуває в емоційному шоці та припускає початок нової ери на тлі геополітичних змін у світі, які здебільшого пов'язані з політикою президента США Дональда Трампа. Залишається відкритим питання, наскільки далеко зайде симпатія Росії до Трампа та його відмова від традиційних союзників.
Крім того, у The Wall Street Journal повідомляли, що політика Трампа змусила навіть Німеччину замислитися про ядерну зброю. Якщо на американську ядерну парасольку покладатися більше не можна, потрібно шукати іншу або створювати свою.