Список найнебезпечніших тварини у світі / колаж УНІАН, фото Рixabay

Найнебезпечніші тварини у світі відрізняються не фізичною силою та розмірами. Насправді, деякі з найменших істот у світі можуть бути небезпечними для людини, поширюючи хвороби. Океан також є домівкою для деяких з найбільш отруйних істот на планеті. Водночас люди є одними з найсмертоносніших істот, пише Live Science.

У список найнебезпечніших тварин виглядає таким чином:

Комарі

Найсмертоноснішою твариною у світі є крихітний комар. За даними Всесвітньої організації охорони здоров'я (ВООЗ), хвороби, що переносяться комарами, такі як малярія, в середньому вбивають 780 000 людей на рік. Ці літаючі кровоссальні комахи зазвичай живуть у спекотному, вологому середовищі поблизу джерел води, що дає їм змогу розмножуватися і процвітати.

Відео дня

Їх налічують понад 3500 видів у всьому світі. Однак лише невелика кількість з них (Anopheles, Aedea та Culex) є переносниками смертельно небезпечних захворювань, таких як малярія, жовта лихоманка, денге та вірус Зіка.

Люди

Людина (Homo sapiens) – один з найнебезпечніших наземних ссавців у світі. У звіті ВООЗ за 2019 рік зафіксовано 475 000 смертей від убивств у країнах-членах організації. Найвищий рівень вбивств зафіксовано в Центральній Америці та Карибському басейні. За даними ВООЗ, травми, пов'язані з насильством, які можуть включати дорожньо-транспортні пригоди і самогубства, щорічно вбивають 1,25 мільйона людей.

Згідно з дослідженням 2023 року, люди також мають хижацьку нішу, яка еволюціонувала протягом століть з розвитком технологій. Людська поведінка також має руйнівний вплив на планету.

Чорна мамба

Найсмертоносніша змія Африки – чорна мамба, неймовірно швидкий і смертоносний вид отруйних змій, що мешкає в країнах Африки на південь від Сахари. Укус чорної мамби (Dendroaspis polylepis) є смертельним через кількість отрути, яку вона може впорснути, та швидкість, з якою отруйний токсин починає діяти. Після укусу людина може відчути параліч тіла, утруднене дихання і відмову органів, включаючи зупинку серця. Смерть може настати в період від трьох до 16 годин, хоча деякі люди можуть відчути серйозні труднощі з диханням менш ніж за 30 хвилин.

Пилчасті гадюки

Отруйна пильчаста гадюка (Echis carinatus) – особливо агресивний і небезпечний вид змій, що належить до сімейства гадюкових, який разом з індійською коброю (Naja naja), гадюкою Рассела (Daboia russelii) і звичайним полозом (Bungarus caeruleus) є причиною більшості з 58 000 смертей на рік в Індії. За даними ВООЗ, смертність від укусів змій у світі найчастіше спричиняють отруйні змії.

Собаки

Найкращий друг людини також може бути смертельно небезпечним. За даними ВООЗ, укус скаженого собаки є основною причиною сказу у світі (99% випадків захворювання людей у всьому світі). Більшість випадків сказу реєструється в країнах Азії та Африки, де існує велика кількість бродячих собак, які є переносниками хвороби, а також обмежений доступ до медичної допомоги для лікування сказу. Вірус сказу вражає центральну нервову систему і призводить до смерті в середньому протягом 1-3 місяців.

Бегемоти звичайні

Бегемоти є найсмертоноснішими наземними ссавцями у світі, вбиваючи в середньому 500 людей на рік в Африці – більше, ніж леви та інші вищі хижаки. Незважаючи на свої незграбні розміри, самець бегемота може важити 2065 кг. Звичайний бегемот є агресивною і територіальною дикою твариною, яка може розвивати швидкість до 32 км/год на суші і 13 км/год у воді, що робить його неймовірно небезпечним для людини. Бегемоти (Hippopotamus amphibius) також мають гострі зуби.

Леви

Лев може бути агресивним до людей, нападаючи і вбиваючи гострими зубами і кігтями, коли відчуває загрозу і захищаючи своє потомство. Рик лева може досягати 114 децибел, наганяючи страх на здобич. Незважаючи на небезпеку, яку становлять леви для людей, конфлікти між левами і людьми наражають популяції левів в Африці на підвищений ризик, коли люди нападають у відповідь. У дослідженні 2023 року вчені повідомили, що з 1950 по 2019 рік леви напали на 282 людини. Інше дослідження, опубліковане в 2005 році, показало, що з 1990 року в Танзанії леви вбили 563 людини.

Морські крокодили

Крокодили – вбивці, які зазвичай не шукають людей як здобич, а здебільшого нападають, щоб захистити свою територію. Однак, завдяки своїм потужним щелепам і гострим як бритва зубам, напади крокодилів на людей часто бувають смертельними. Щороку крокодили вбивають близько 1000 людей по всьому світу.

Морський крокодил (Crocodylus porosus) є найбільшою у світі рептилією і найнебезпечнішою для людини. Він має найлютішу силу укусу серед усіх живих тварин – 3 700 фунтів (16 460 ньютонів) – вдвічі сильнішу, ніж велика біла акула. Як наслідок, вижити після нападу морського крокодила дуже рідко вдається.

Жуки-вбивці

Укус клопа-вбивці, який належить до родини Reduviidae, дуже болючий. Він також небезпечний для здоров'я, оскільки деякі види переносять тропічного паразита Trypanosoma cruzi, якого клопи випорожнюють на шкіру після укусу жертви. Хвороба Шагаса – це запальне захворювання, яке за відсутності лікування може спричинити ускладнення з боку серця та травної системи, що може призвести до смерті. За оцінками, щороку від хвороби Шагаса помирає 10 000 людей по всьому світу. Заражені клопи-вбивці зустрічаються переважно в Центральній і Південній Америці та Мексиці, хоча випадки були зафіксовані і в Північній Америці.

Слони

Величезні розміри і сила цих великих наземних ссавців можуть зробити як африканського слона (Loxodonta Africana), так і азійського слона (Elephas maximus) небезпечними для життя людини. В Індії від нападів слонів щороку гине близько 400 людей. За даними національних парків Південної Африки, хоча слони здебільшого мирні тварини, вони кидаються в атаку, коли їм загрожує небезпека, або щоб захистити своє потомство.

Мухи цеце

Ця маленька кровосисна комаха розміром з кімнатну муху, але її укус набагато смертельніший. Деякі з 34 видів і підвидів мухи цеце переносять паразитарне захворювання, відоме як африканський трипаносомоз. Симптоми цієї хвороби, яку називають "сонною хворобою", включають набряк мозку, головний біль, блювоту і безсоння. Близько 50 000 людей помирають від цієї хвороби щороку в Африці на південь від Сахари.

Аскариди

Ще одним паразитом, який поширює хвороби і може спричинити смерть людини, є аскарида Ascaris lumbricoides. Аскаридоз, поширений у країнах, що розвиваються, є однією з найпоширеніших паразитарних інфекцій у світі: за даними дослідження 2014 року, від цієї хвороби щорічно помирає 60 000 людей.

Індійський червоний скорпіон 

Укус будь-якого виду скорпіона завдасть болю, але індійський червоний скорпіон (Hottentotta tamulus) є найнебезпечнішим скорпіоном у світі. Його жало наповнене сильнодіючим нейротоксином, який може викликати набряк, біль і, врешті-решт, серцеву недостатність, що призводить до смерті протягом 72 годин без надання медичної допомоги, як стверджують вчені. Індійський червоний скорпіон, що мешкає в Індії, Шрі-Ланці та Непалі, здебільшого намагається уникати зустрічі з людиною, але якщо відчує загрозу, то вжалить.

Акула-бик

З коротким тупим рилом і пащею, наповненою 350 гострими як бритва зубами, Carcharhinus leucas є одним з найнебезпечніших видів акул, що зустрічаються у світі. Відомо, що вона агресивна по відношенню до людей і може напасти без жодних на те підстав. Вона становить особливий ризик для життя людини, оскільки мешкає біля тропічних берегів у густонаселених районах Австралії, східного узбережжя США та Мексиканської затоки  Акула-бик – єдиний вид акул, який може тривалий час виживати в прісній воді, оскільки її нирки та залози унікально пристосовані до утримання солі.

Червоноспинні павуки

Рудий павук, також відомий як австралійська чорна вдова, є дуже отруйним видом павуків, укус якого може бути смертельним для людини або інших тварин. Як і отруйні змії, він несе нейротоксичну отруту, яка вражає нервову систему і викликає сильний біль та серйозні захворювання, якщо жертву не лікувати антиотрутою. Вони широко поширені по всій Австралії. За даними Австралійського музею, близько 250 людей на рік звертаються до лікарів з приводу укусів рудих павуків.

Також до списку небезпечних  тварин потрапили: африканські чубаті щури, медуза-коробка, конусні равлики, золоті отруйні жаби, капський буйвол, риби-фугу, бразильські мандрівні павуки, синьокільчасті восьминоги, прісноводні равлики, кажани-вампіри звичайні, великі білі акули, ведмеді грізлі, кабани, Сірі вовки, кам'яні риби, морська змія Дюбуа, сіднейські Воронкові павуки.

Цікавинки

Члени волонтерського пошуково-рятувального загону помітили дзеркальний об'єкт поблизу гори Gass Peak у Національному заповіднику дикої природи в пустелі, яка знаходиться у Лас-Вегасі, штат Невада. Таємничий "моноліт" спантеличив місцевих поліцейських, адже вони не мають уявлення звідки він міг взятися.

Довго вважалося, що алмаз, з якого виготовили діамант Хоупа вагою 45,52 карата, був видобутий на руднику Коллур у Гунтурі, Індія. Однак нові дані засвідчили, що його, поряд з іншими алмазами Голконди, могли видобути з кімберлітового поля Ваджракарур в Андхра-Прадеші, розташованого приблизно за 300 кілометрів від місця їхнього видобутку.

Вас також можуть зацікавити новини: