У наш час багато людей страждає через високий рівень холестерину та артеріального тиску. У декого ці стани йдуть рука об руку, і це підвищує ризик розвитку різних захворювань.
За даними WebMD, майже 38% дорослого населення США мають високий рівень холестерину, а близько 43% – високий кров'яний тиск (також званий гіпертонією). Однак понад 60% людей з високим кров'яним тиском також борються з високим рівнем холестерину. Боротися з цією проблемою можна за допомогою певних фруктів, пише Health Digest.
Яблука
Встановлено, що яблука не лише знижують рівень холестерину, але й знижують високий кров'яний тиск. До того ж, вони збалансовують рівень цукру в крові та покращують здоров'я кишечника (за даними Клівлендської клініки). Дослідження 2019 року, опубліковане в Американському журналі клінічного харчування, показало, що вживання не одного яблука на день, а двох протягом 8 тижнів допомагає знизити рівень холестерину. Інші дослідження підтверджують, що вживання кількох яблук щодня може знизити рівень холестерину від 5% до 8%.
Антиоксиданти та клітковина, що містяться в яблуках, також допомагають знизити високий кров'яний тиск і зміцнити здоров'я серця.
Ягоди
Такі ягоди, як полуниця, чорниця та малина багаті на антиоксиданти, такі як флавоноїди та антоціани, які не тільки допомагають зменшити окислювальний стрес в організмі, але й можуть збалансувати кров'яний тиск та знизити рівень холестерину. Дослідження, проведене в 2022 році в журналі Nutrients, показало, що широкий спектр ягід, включаючи чорноплідну горобину, вишню, чорну смородину, лохину та малину, продемонстрував багатообіцяючі результати щодо зниження артеріального тиску у людей, які страждають на гіпертонію.
Також було доведено, що ягоди впливають на здоровий рівень цукру в крові та інсуліну, сприяють здоров'ю шкіри і навіть знижують ризик розвитку раку.
Цитрусові
Цитрусові, такі як апельсини, грейпфрути, лайми та лимони, багаті на вітаміни та мінерали, включаючи вітаміни групи В, калій, фосфор, магній, мідь і, найголовніше, вітамін С, який відомий тим, що зміцнює імунітет і здоров'я шкіри. Крім того, цитрусові пропонують широкий спектр переваг для здоров'я, включаючи зниження кров'яного тиску і рівня холестерину, боротьбу з раком, підтримку здоров'я нирок і мозку та багато іншого.
Доведено, що вживання цитрусового соку або фруктів знижує ризик утворення каменів у нирках. Цитрусові також містять велику кількість антиоксидантів, таких як флавоноїди, які пов'язані зі зниженням ризику розвитку деяких видів раку, таких як рак легенів, стравоходу, шлунка, молочної залози та підшлункової залози. Ці антиоксиданти також можуть допомогти знизити рівень холестерину та артеріального тиску. Дослідження 2013 року, опубліковане в ARYA Atherosclerosis Journal, свідчить, що вживання апельсинового соку протягом принаймні одного місяця ефективно знижує кров'яний тиск, а огляд 2017 року в Critical Reviews in Food Science and Nutrition показав, що вживання грейпфрута допомагає знизити високий кров'яний тиск у людей.
Авокадо
Так, авокадо – це ягода. Авокадо містить багато корисних мононенасичених жирних кислот, а також інших вітамінів і мінералів, таких як рибофлавін, ніацин, фолат, магній, калій, вітаміни С, Е, К і В6. Вони також містять тип рослинного стеролу під назвою бета-ситостерин, який, як відомо, допомагає підтримувати здоровий рівень холестерину в організмі.
Банани
Багато лікарів рекомендують обмежити або повністю виключити сіль з раціону, якщо ви боретеся з високим рівнем холестерину або високим кров'яним тиском. З іншого боку, калій може допомогти пом'якшити вплив харчової солі на нашу серцево-судинну систему.
Який продукт багатий на калій? Банани. Один банан середнього розміру містить близько 450 міліграмів калію, що становить близько 17% добової норми калію для жінок і близько 13% для чоловіків. Банани також містять клітковину, фолати, антиоксиданти і вітамін С, які, як було доведено, знижують ризик серцевих захворювань і рівень холестерину.
Виноград
Виноград також є чудовим джерелом калію – поживної речовини, яка допомагає збалансувати кров'яний тиск. До того ж, він містить велику кількість вітамінів і мінералів, а також антиоксидант ресвератрол, який, як відомо, має протизапальні властивості, що покращують загальний стан здоров'я і самопочуття. Багато досліджень стверджують, що ресвератрол може знижувати рівень холестерину та артеріального тиску. Деякі дослідження також припускають, що ресвератрол може покращувати когнітивні функції мозку, пам'ять і настрій.
Груші
Груші багаті на вітаміни та мінерали, які підтримують здоров'я серця, врівноважують кров'яний тиск, знижують рівень холестерину та мають багато інших корисних властивостей. Одна груша середнього розміру містить велику кількість вітаміну С (9% від рекомендованої добової норми), а також фолат, вітамін К, калій, мідь і поліфенольні антиоксиданти. За даними Healthline, мідь допомагає зміцнити імунну систему, а калій підтримує загальне здоров'я серця. Груші також містять широкий спектр корисних рослинних сполук і антиоксидантів, які допомагають зменшити запалення і знизити ризик серцевих захворювань, а також інших серйозних захворювань, таких як діабет 2 типу.
Зовнішня шкірка груш багата на кверцетин, потужний антиоксидант, відомий своїми потенційними перевагами для здоров'я серця. Вважається, що кверцетин допомагає зменшити запалення та знизити високий кров'яний тиск і рівень холестерину, запобігаючи серцевим захворюванням. Вживання двох середніх груш щодня протягом 12 тижнів знижувало високий кров'яний тиск в учасників дослідження з метаболічним синдромом.
Чорнослив
Відомий тим, що він зміцнює кістки та підтримує регулярність, чорнослив також є чудовим джерелом поживних речовин, корисних для серця. Він багатий калій, що допомагає зміцнити здоров'я серця і підтримувати здоровий рівень кров'яного тиску. Дослідження 2010 року, опубліковане в Journal of Ayub Medical College Abbottabad, показало, що щоденне споживання чорносливу знижує рівень холестерину і кров'яного тиску.
Чорнослив також містить велику кількість заліза, рибофлавіну, ніацину, міді та вітамінів К і В6, які допомагають боротися з анемією і зміцнюють здоров'я кісток. Також було встановлено, що чорнослив є хорошим джерелом поліфенолів, які мають потужні антиоксидантні та протизапальні властивості, що сприяють загальному зміцненню здоров'я та гарному самопочуттю.
Кавуни
Кавун вважається продуктом номер один, який допомагає знизити кров'яний тиск. Він містить одразу три поживні речовини, які підтримують здоровий кров'яний тиск: L-цитрулін, лікопін і калій. Дослідження 2016 року в журналі Blood Pressure показало, що кавун "знижує систолічний і діастолічний артеріальний тиск у людей з передгіпертензією та гіпертонією".
Кавуни також містять лікопін – антиоксидант, який допомагає підтримувати здоровий рівень кров'яного тиску та холестерину.
Помідори
Хоча помідори зазвичай класифікують як овочі, технічно вони є фруктами і містять лікопін – той самий потужний антиоксидант, що й кавуни, який може підвищувати рівень холестерину та сприяти зниженню артеріального тиску. Вживання томатів не лише знижує високий кров'яний тиск, але й зменшує ризик розвитку цього захворювання на цілих 36%.
Помідори також містять велику кількість калію, вітамінів B і E та інших важливих поживних речовин, багаті на антиоксидант лютеїн і каротиноїд зеаксантин. Вони пов'язані із захистом очей від синього світла, випромінюваного цифровими пристроями.
Чи впливає вживання кави на кровʼяний тиск
Раніше ми розповідали, чи повʼязане вживання кави із підвищенням кровʼяного тиску. Виявилося, що кофеїн, що міститься в каві та деяких сортах чаю, може спричиняти тимчасове підвищення артеріального тиску, особливо у людей, які не часто його вживають.
Водночас дослідження кажуть, що помірне (1-3 чашки на день) і регулярне вживання кави не чинить негативного впливу на артеріальний тиск.