Ілюстрація REUTERS

Банк не має права передавати заборгованість фізичної особи і його контакти колекторської компанії або третій особі без попередження.

Читайте такожУ більшості випадків банки списують беззаставні кредити - експерт

Про це розповіла в інтерв'ю УНІАН начальник управління Національного банку України по захисту прав споживачів фінансових послуг Ольга Лобайчук, посилаючись на норми чинного законодавства.

Відео дня

"Телефонний номер - це персональні дані. І коли особа в кредитній заявці вказує контакти знайомих, банк не має права без письмової згоди цих знайомих обробляти їх дані", - сказала Лобайчук, відповідаючи на питання про обов'язки банку перевіряти номери телефонів знайомих, зазначені позичальником в кредитній заявці.

За її словами, Нацбанк контролюватиме виконання цих норм, оскільки в рамках прийнятого Верховною Радою закону про "спліт" з липня 2020 року стане регулятором для колекторів.

"Відповідно до Закону "Про захист персональних даних", за такі порушення передбачена кримінальна відповідальність керівництва банку. Що стосується поруки, то слід розуміти, що поручитель попередньо має дати свою згоду підписати відповідний договір", - додала Лобайчук, відповідаючи на питання, чи може колектор вимагати погашення боргу з особи, якщо її дані вказані стороннім в кредитній анкеті.

Як повідомляв УНІАН, Верховна Рада 20 вересня прийняла закон про захист прав споживачів фінансових послуг, що зобов'язує банки інформувати потенційних позичальників про всі майбутні витрати по кредиту, включаючи додаткові та супутні послуги третіх осіб. Також закон вводить однакові правила для банків та небанківських фінустанов щодо реклами фінансових послуг.

Закон чекає на підпис голови парламенту і президента України.

Повноваження щодо захисту прав споживачів фінансових послуг в рамках закону отримав Національний банк, у якому вже створено відповідне управління під керівництвом Ольги Лобайчук.