Через це галактика перебуває у стані згасання / фото ua.depositphotos.com

Астрономи провели спостереження за тим, як величезна чорна діра "морить голодом" свою галактику. Міжнародна команда під керівництвом Кембриджського університету за допомогою космічного телескопа Джеймса Вебба підтвердила, що галактика, яка є за розміром, як наша, більше не може утворювати нові зірки, адже чорна діра засмоктує потрібне паливо, пише The Independent

Зазначається, що галактика GS-10578, яку ще називають Галактика Пабло, утворилася близько через два мільярди років після Великого вибуху, проте фактично є мертвою через свою нездатність утворювати нові зірки. Астрономи спостерігали, як чорна діра виштовхує великі обсяги газу з галактики з більшою швидкістю, ніж потрібно для формування нових зірок. 

"Ми знайшли винуватця: чорна діра вбиває цю галактику і тримає її в стані спокою, перекриваючи джерело "їжі", необхідної галактиці для формування нових зірок. На основі попередніх спостережень ми знали, що ця галактика перебуває у стані згасання: вона не утворює багато зірок, враховуючи її розмір, і ми очікуємо, що існує зв'язок між чорною дірою і закінченням зореутворення. Однак до Вебба ми не могли вивчити цю галактику достатньо детально, щоб підтвердити цей зв'язок, і ми не знали, чи є цей загартований стан тимчасовим, чи постійним", - пояснив доктор Франческо Д'Євгеніо з Кембриджського інституту космології Кавлі.

Водночас вчені з Техаського університету в Остіні спостерігали за допомогою телескопа Вебба, який почав працювати в липні 2022 року, та побачили, що чорні діри змушують їх здаватися набагато більшими та яскравішими, ніж вони є насправді. 

За словами дослідників, останнє відкриття чорних дір ще більше просуває людське розуміння Всесвіту на фундаментальному рівні. 

"Ми знали, що чорні діри мають величезний вплив на галактики, і, можливо, часто зупиняють зореутворення, але до Вебба ми не могли безпосередньо підтвердити це. Це ще один спосіб довести, що "Вебб" є гігантським стрибком вперед з точки зору нашої здатності вивчати ранній всесвіт і те, як він еволюціонував", - підкреслив професор Роберто Майоліно з Інституту космології ім. Кавлі.

Зазначається, що спостереження астрономів були детально описані в журналі Nature Astronomy у дослідженні, яке мало назву "Галактика зі швидким обертанням після вибуху зірки, що гаситься зворотним зв'язком надмасивної чорної діри при z=3".

Дослідження космосу - останні новини

Як писав УНІАН, поблизу Сатурна знайшли світ, де потенційно може існувати життя. Зокрема на супутнику планети Енцелад знаходиться більше складних органічних молекул, ніж вважалося раніше.

Також стало відомо, що у Землі в кінці вересня з'явиться ще один супутник, ним стане невеликий астероїд 2024 PT5, що рухається по траєкторії, на якій його тимчасово захопить земне тяжіння.

Вас також можуть зацікавити новини: