
Дірчасті хмари, які завжди заворожують, науково відомі як кавум, є своєрідними утвореннями, які виникають, коли літаки розсікають певні типи хмар середнього рівня. Такі порожнечі утворюються через замерзання переохолоджених крапель у кристали льоду, тому і відбувається ланцюгова реакція, яка створює таке видовище, пише SciTechDaily.
"Близько 8 відсотків земного неба вкривають змішані шарувато-купчасті хмари середнього рівня, такі як альтокупчасті та альтострати, які зазвичай виглядають як горизонтальні, шаруваті утворення. Іноді, особливо поблизу аеропортів взимку, ці хмари набувають незвичайної властивості, коли частина їхньої нижньої частини ніби "випадає". Це явище створює особливе утворення, відоме як кавум, яке також називають хмарами-діркопробивачами або дірчастими хмарами", - пояснюють науковці.
Зокрема 2 грудня 2024 року камера OLI-2 на супутнику Landsat 9 зробила знімок двох кавумних утворень у хмарному шарі над Вічітою, штат Канзас.
Якщо дивитися на них зверху або знизу, то кавуми схожі на вирізані кола або еліпси у хмарному покриві. Зазвичай їхні центри мають пір'ясті, розпливчасті сліди, через що здається, наче хмари каскадом спадають з неба.

"Це явище відбувається в хмарах середнього рівня, що містять переохолоджені краплі води, які залишаються рідкими навіть нижче типової точки замерзання води (32 градуси за Фаренгейтом або 0 градусів за Цельсієм). Але навіть переохолоджені краплі з часом можуть замерзнути", - підкреслили у виданні.
Зазначається, що коли літак пролітає крізь шар хмар, над крилами літака відбувається додаткове охолодження, яке може підштовхнути переохолоджені краплі рідини до замерзання. Таким чином кристалів льоду стає більше, які з часом стають важкими та падають, залишаючи порожнечу в хмарі.
Вчені, які вивчають великі аеропорти у всьому світі, підрахували, що атмосферні умови сприяють утворенню кавумів приблизно 3-5% часу в цілому, однак взимку ця цифра становить 10-15%.
Інші наукові факти
Раніше вчені розкрили секрет міграції кажанів на великі відстані. За словами науковців, кажани, як і птахи, теж використовують вітер під час своїх подорожей.
Також дослідження показало, що більшість власників котів мають схожі риси характеру зі своїми улюбленцями. Деякі коти можуть вітати своїх господарів з прихильністю, без особливих жестів та трюків. Тому згідно з дослідженням, ці риси можуть подобатися тим, хто цінує щирість в інших людях.