
Тренування військових для Запорізького контрнаступу були справді якісні, каже Олексій "Мутний" Василюк - морпіх, ветеран та боєць 412 полку Сил безпілотних систем NEMESIS. Про це він розповів в інтерв’ю для Армія TV.
Військовий зауважив, що мав брати участь в контрнаступі, але цього так і не сталося, оскільки по дорозі на позиції отримав поранення. На під'їзді до визначеної посадки зав'язався бій і тоді у БТР, в якому він їхав з іншими морськими піхотинцями, влучив ворожий FPV-дрон. А оскільки броня на цій машині була "суперслабенька", то з тих, хто був всередині, семеро отримали поранення, троє загинули, розповів Василюк. Після цього, зауважив він, на службу змогли повернутись лише троє з хлопців, хто були в цій машині.
"Багато хто каже про те, що планування Запорізького контрнаступу було жахливим. Я не можу підтвердити чи посперечатись, бо на той момент до якогось планування не мав відношення абсолютно. Але я скажу про тренування, як ми готуватися до цього. Це було справді якісно", - зазначив Василюк.
Він зауважив, що його підрозділ тоді вже мав певний пройдений бойовий шлях.
"Бойовий досвід і загалом тренування, навчання - це не про кількість вистріляних набоїв десь на полігонах. А це про кількість твоїх виходів, з яких ти повернувся. І досвід, який ти можеш потім повторити чи не повторити. Це коли ти розумієш, що якщо отак дрон жужить над тобою, то це вже небезпечно, що ось тут можна проходити, а тут можна перебігти в посадочку", - пояснив Василюк.
І в цьому сенсі його підрозділ вже проходив тренування.
"Тренування були справді якісні. І наш командир взводу розвідки розповів нам план повністю - як, наскільки, на яку кількість днів, який план", - зазначив Василюк.
Запорізький контрнаступ - що відомо
Як повідомляв УНІАН, літнім українським контрнаступом 2023 року планувалось, що Сили оборони прорвуть оборону росіян та протягом кількох місяців вийдуть до узбережжя Азовського моря й тим самим переріжуть Росії сухопутне сполучення з окупованим Кримом. Втім, запланований наступ не вдався, обмежившись невеликими локальними здобутками території.
Попри провал сухопутної наступальної операції, Україна досягла значних успіхів в ударах по території окупованого Криму та поставила під сумнів російське морське панування в ході битви за Чорне море.
Згодом ЗМІ писали, що керівництво Пентагону хотіло, щоб українська армія застосувала у контрнаступі тактику, відмінну від тої, до якої ЗСУ звикли за час війни на Донбасі. Від України очікували маневрового "загальновійськового" бою, а замість цього ЗСУ застосували тактику малих піхотних груп.
Військовий оглядач Олег Жданов зауважив, що американці фактично хотіли, щоб українська армія спробувала реалізувати класичний російський "м’ясний штурм".
Наприкінці серпня газета The Wall Street Journal опублікувала статтю, в якій розкритикувала тих, хто дорікав Україні за використання тактики малих груп замість тактики загальновійськового бою під час літнього контрнаступу. Видання звинуватило Пентагон у застарілих поглядах на воєнну тактику та зазначило, що ЗСУ втратили б усю свою бойову міць за лічені дні, якби дослухалися порад від США.