
Найвідомішу американську ракету Tomahawk, яку США теоретично могли б надати Україні, можна запускати з води або суші. Але наразі немає варіантів повітряного запуску Tomahawk. Про це йдеться у матеріалі військового порталу Defense Express.
Портал нагадує, що для запуску цих ракет існують лише три стройових варіанти. Перший - це надводний корабель з універсальною вертикальною пусковою коміркою Mk 41. Другий – запуск з підводного човна спеціальної версії Tomahawk UGM-109. Запуск відбувається через торпедні апарати, але вони вже зняті з виробництва. Також на підводних човнах передбачені вертикальні комірки Mk45. Їх встановлюють на субмаринах класу Virginia та Los Angeles. Третій варіант запуску - це ґрунтова ракетна система Typhon або її складова частина, пускова установка Mk 70.
Defense Express зазначає, що літаки не є носіями крилатих ракет Tomahawk. Їх не запускають навіть зі стратегічного бомбардувальника B-52.
У 1970 роках минулого століття, коли у США тривали дискусії щодо розробки крилатих ракет Tomahawk та їх серійного виробництва, кабінетні баталії значно розтягнули цей процес. Початок серійного виробництва почався лише у 1983 році, і тільки для військово-морських сил.
Для Повітряних сил США був шанс розробити свою версію цих ракет. Defense Express згадує проєкт MRASM зі створення AGM-109 Tomahawk. У ролі її носія розглядався бомбардувальник A-6E.
"Але масо-габаритні параметри ракети вже виходили за межі допусків посадкової маси літака та наявних підйомників озброєння на авіаносцях. Тому навіть зменшена та коротка версія ракети у серію не пішла", - йдеться у статті.
Зрештою, Повітряні сили отримали Tomahawk для наземних пускових у версії BGM-109G Gryphon. Ця версія ракета мала лише термоядерне виконання із зарядом W80 потужністю до 150 кт.
"Цей засіб розглядався, як доповнення до балістичних Pershing II, що були у складі армії. А чому він опинився саме в повітряних силах, можливо пояснюється бажанням Пентагону рівномірно розподілити свою ядерну тріаду, або просто тим, що дальність "ядерного" Tomahawk у 2500 км - це вже про стратегічні цілі. Їх почали розгортати у 1983 році, але доволі скоро, у 1987 році, між США та СРСР був підписаний договорів РСДМ, який передбачав їх ліквідацію", - доповнює портал.
Більше новин про Tomahawk
Нагадаємо, що експерти припускають, що можна модернізувати наявні в Україні літаки для запуску Tomahawk. За принципом, як це було зроблено для запуску Strom Shadow. Є й ще один варіант – наземний запуск із шахт, які були призначені для запуску ядерних ракет. Шахти збереглися в Україні та можуть бути придатними для використання після модернізації, вважають експерти.
Попри обговорення експерти вважають передачу цих ракет Україні малоймовірною. Хоча не виключають у віддаленій перспективі. При цьому, для переламу ходу війні Україні потрібна зовсім невелика кількість ракет Tomahawk – від 50 до 100 ракет. Зважаючи на їхню точність та дальність, а також на те, що в росіян немає протидії, ці ракети допомогли б знищити важливі військові об’єкти на території РФ.
Наразі актуальною залишається інші ціль – зняття заборони на удари американськими ракетами ATACMS на глибину у 300 км. У ГУР кажуть, що ці ракети, які несуть до 500 кг вибухівки, здатні нанести серйозні руйнування.