Після масштабної дроново-ракетної атаки росіян на Україну в ніч на 10 липня російський БПЛА типу "Гербера" (модифікація іранського ударного дрона Shahed-136) впав на території Литви. В країні підтвердили, що це дійсно російський БПЛА, проте зазначили, що він "може використовуватись для різних цілей", тож литовці планують з’ясувати, для чого саме він був запущений. Мовляв, даних про те, що він був запущений в Литву навмисно, (поки що) немає.
У те, що цей БПЛА, так сталось, чисто випадково відвели через РЕБ, що він полетів саме таким марштутом – через усю Білорусь в Литву – я не вірю. Чому? Хоча б тому, що (і ця інформація є у відкритих джерелах) ворог удосконалив польотний контролер своїх дронів. Тобто, він став стійкішим і його зараз набагато важче спуфити (надсилати сигнали перешкод). У зв’язку з цим, при всій повазі до Сил оборони України та їх дії – такий сценарій зараз виглядає малоймовірним.
Реалістичніша історія, на мою суб’єктивну думку, – політ російської "Гербери" в Литву є ще однією ланкою ланцюга провокацій, які Російська Федерація в останні кілька років проводить проти країн Північноатлантичного альянсу.
В цьому контексті можемо згадати і дрони, і ракети, які раз по раз залітали на території Польщі, Румунії… І щоразу росіяни збільшували і збільшували маршрут.
Тож і зараз Росія проводить для країн НАТО тест на стресостійкість. І дивитиметься, як вони на це зреагують, яка буде дія у відповідь. Проте реакція, на жаль, взагалі неадекватна. Складається враження, що європейці заохочують російського диктатора Володимира Путіна до подальшої агресії.
Я не буду першим, якщо скажу, що Путін діє як гопник. Тобто, якщо він б’є і всі прогинаються, то він буде так діяти й надалі – бити і прогинати. Росія розуміє лише поняття сили, тому єдина адекватна реакція на такі російські провокації, яка повинна бути – продемонструвати свої можливості, свою силу, збивши російський дрон ще на підльоті. Врешті, система протиповітряної оборони і у країн Балтії, і у Польщі, і у Румунії є потужною.
Так, ми розуміємо, що це має бути політичне рішення, що європейці до цього ще не дійшли.
Вони, на жаль, іще ховаються за рожевими окулярами, намагаючись переконати себе, що, можливо, війна буде колись потім, тому зараз ще почекаємо. Але так вони лише заохочують Володимира Путіна і Росію о подальшої агресії.
Україна вже у весь голос попереджає Європу: Путін не буде чекати, поки ви підготуєтесь, перевірите спроможності і так далі. Росія нападе раніше, ніж країни НАТО цього очікують. І я погоджують з іншими поважними українськими аналітиками, які вважають, що відбудеться це не ближче до 2030 року (про що можна почути у високих європейських кабінетах), а набагато швидше – 2026-2027 роки.
Звісно, у разі атаки РФ, приміром, на країни Балтії, це не буде атака танковими колонами, агресія в сучасному світі має й інші форми. Тож, ймовірно, така атака буде включати новітні типи озброєння, ракети, дрони, паралельно - кібератака, інформаційна атака. Росія цілком спроможна створити такий умовний ударний кулак. І навряд зупиниться на одній країні – продовження теж буде.
Саме до цього варто готуватись Європі, країнам НАТО. І ця російська "Гербера", яка впала в Литві – передвісник того, що Росія, зі свого боку, до цього готується.
Віктор Таран, офіцер ЗСУ, керівник Центру підготовки операторів БПЛА "Крук"