Провал, а не 'Прорив': Росія налякана розгромом танків Т-90 в Україні, - ексофіцер армії США

Росія занепокоєна, адже розхвалений танк Т-90М "Прорив" зазнає нищівних втрат в Україні, пише колишній офіцер армії США, військовий аналітик Брент Іствуд для видання 19fortyfive.

Аналітична компанія Oryx, що спеціалізується на відкритих джерелах, проаналізувала ситуацію з танками Т-90М у бойових діях 2024 року. За її даними, результати виявилися катастрофічними для Росії. Щонайменше сто з них були або знищені, пошкоджені та покинуті, або захоплені на полях битв.

Деякі танки залишалися цілими — екіпаж просто тікав, покидаючи машину. Українські фахівці вивчали ці зразки, збираючи дані про конструктивні переваги й недоліки техніки.

Відео дня

Причини невдачі

У загальному контексті, втрати танків РФ в Україні вражаючі — понад 8000 одиниць різних моделей. Це здебільшого результат ударів FPV-дронів, протитанкових ракет, артилерії та систем залпового вогню.

Втрати Т-90М стали ударом не лише по техніці, але й по іміджу.

"Це дуже ймовірно пов’язано зі збитками для репутації від втрати "престижної" машини в бою та вимогою виробляти більшу кількість основних бойових танків (ОБТ) іншими варіантами", – йдеться у звіті британської розвідки.

Танк Т-90М — найновіша модифікація російського основного бойового танка, яка почала надходити до армії у 2019 році. Базується він на старішій платформі Т-72, з елементами башти від Т-80, що дозволило оптимізувати виробництво.

Машина отримала модернізовану 125-мм гармату 2А46, новий двигун та динамічне бронювання Relikt.

"Т-90М має нову суцільнозварну конструкцію башти, захищену динамічним бронюванням Relikt, встановленим спереду та з обох боків башти. Він має вищі показники захисту та зручність обслуговування порівняно з комплексом динамічного бронювання Kontakt-5", – повідомляє ArmyRecognition.

Також Т-90М може запускати високоточні ракети типу "Рефлекс" з дальністю до 5 км прямо з гармати.

Реальність на фронті

Попри технічні переваги, бойова ефективність Т-90М на практиці виявилась сумнівною. Деякі танки були знищені менш потужними бойовими машинами, як-от американська БМП M2 Bradley. Відомо про випадок, коли Bradley з 25-мм гарматою пошкодив Т-90М, а інша машина знищила його ракетою TOW.

Однією з критичних проблем танка стала уразливість боєприпасів, що зберігаються всередині корпусу. Пожежа, спричинена влучанням, може спровокувати детонацію — і башту просто зриває.

Російська оборонна промисловість не встигає поповнювати втрати. Потужностей вистачає лише на виробництво близько 40 одиниць Т-90М на рік.

Попри все, Росія продовжує надсилати танки на фронт. Але ефективність механізованої війни викликає сумніви. Сучасні дрони та ракети виявилися надто ефективними проти бронетехніки.

Переоцінений "Прорив-3"

Хоча Т-90М отримав гучне прізвисько "Прорив-3" і вважався проривом після досвіду в Сирії, реальність виявилась менш оптимістичною. Деякі військові експерти вже ставлять під сумнів саму доцільність танків у сучасній війні.

Скасування в США програми легкого танка M10 Booker також сигналізує про зміну підходів. Т-90М поки що не скасовано, але росіяни вже змушені переглядати свої оцінки щодо його бойової цінності.

Виробництво танків у Росії

Росія не виробляє нові танки, крім Т-90М "Прорив", Усі інші танки модернізуються з радянських напрацювань, зазначив в інтерв'ю УНІАН військовий експерт, головний редактор Defense Express Олег Катков.

При цьому експерт насторожив заявою про те, що РФ йде на збільшення виробництва військової продукції - модернізація, ремонти і т. д.

Вас також можуть зацікавити новини: