За словами одного з посадовців ЄС, Європа не може провести жодної складної військової операції без США / фото wikipedia.org

У Європі починають розуміти, що США більше не хочуть бути головною гарантією безпеки ні для України, ні для континенту загалом. Зокрема про це нагадав міністр оборони США Піт Гегсет, який також підкреслив, що присутність американських військ в Європі буде "не вічною", пише Financial Times

"Те, що сказав Гегсет, глибоко неприємно. Але якщо це змусить Європу зібратися з думками - тоді це може стати тим самим копняком, який нам потрібен", - вважає старший науковий співробітник лондонського аналітичного центру "Королівські об'єднані служби" Джек Уотлінг.

Також найбільшим проявом нової потреби Європи є обговорення щодо переозброєння армії, які стали частішими за останні дні. Зокрема переговори проводять про те, як збільшити національні військові бюджети та знайти нові методи для об'єднання коштів для спільних проєктів. 

Відео дня

"Серед них - загальноєвропейський щит протиповітряної оборони, покликаний заповнити прогалини в розрізнених системах протиповітряної і протиракетної оборони континенту, а також транспортні системи, такі як важкі літаки для швидкої мобільності і дозаправлення літаків у повітрі, які наразі надаються лише США", - зазначають у матеріалі. 

Своєю чергою представники НАТО наголошують, що Європі також критично не вистачає боєприпасів великої дальності та платформ масової військової логістики. 

Колишній високопосадовець НАТО Камілла Гранд зауважила, що якби Європа придбала ці стратегічні активи, то це було б "найбільшою зміною правил гри", адже ЄС міг би виконувати майже всі військові завдання без допомоги США. 

"Їх [американців] недарма називають незамінним союзником. Без них ми не можемо провести жодної складної військової операції, або виконати навіть прості завдання", - зазначив один європейський міністр закордонних справ.

Водночас міністр оборони Бельгії Тео Франкен сказав для FT, що більшість ключових оборонних систем Європи походять зі США. 

"Коли ми говоримо про винищувачі F-35 ... коли ми говоримо про ракетні системи класу "земля-повітря", вони майже всі американські", - пояснив Франкен.

У FT нагадали, що європейські лідери, які зібралися у понеділок у Парижі, дійшли висновку, що для будь-якого розгортання миротворчих сил ЄС в Україні потрібна американська підтримка. 

"Проблема полягає в тому, що протягом 80 років європейські армії збиралися і тренувалися для того, щоб покладатися на підтримку США, і заміна цього потребуватиме часу і мільярдів євро. Більш нагальне питання полягає в тому, що робити, якщо США раптом виведуть частину або всі свої приблизно 90 000 військовослужбовців, дислокованих в Європі", - підкреслюють у матеріалі.

Також чиновники та аналітики кажуть, що найбільший ризик у цій ситуації полягає в тому, що Трамп виведе 20 тисяч американських військових, яких експрезидент США Джо Байден відправив до Польщі, Румунії та країн Балтії одразу після початку повномасштабного вторгнення РФ в Україну. 

У FT додають, що Європа має достатню кількість військ для захисту своїх кордонів від нападу. Зокрема армії країн Європи налічують майже 2 млн солдатів, з яких 1,3 млн лише в ЄС, однак на практиці багато з цих військ не є придатними для розгортання. 

"Часто існує великий розрив між можливостями і готовністю військ. Також далеко не ясно, чи мають європейські війська достатні запаси боєприпасів, матеріалів і запасних частин", - зазначив колишній бригадний генерал британської армії і старший науковий співробітник Міжнародного інституту стратегічних досліджень у Лондоні Бен Баррі.

Також минулого тижня в Мюнхені один з європейських чиновників нагадав, як європейські союзники відчули дефіцит боєприпасів менш ніж за місяць після початку повітряної кампанії в Лівії у 2012 році, тому вони потребували поповнення з боку США. 

"Це фантастична новина, що [Європа] зараз виробляє величезну кількість артилерійських снарядів для України. Але як щодо сучасних боєприпасів, ракет дальнього радіуса дії, зброї наступного покоління? Це все - в Америці", - додав урядовець.

У Financial Times зауважують, що, ймовірно, найбільш стратегічним питанням, яке стоїть перед ЄС, є майбутнє ядерної парасольки США, а саме тактичної ядерної зброї, якої не вистачає європейським країнам. 

За словами наукового співробітника Ядерного проєкту в Осло Фабіана Хоффманна, відсутність у Європи тактичної ядерної зброї створює "прогалину у стримуванні", яку Росія може використати зі своїм власним арсеналом.

"Європейське НАТО має крилаті і балістичні ракети, але наступним кроком по сходах ескалації є лише повномасштабна ядерна війна, і це прогалина, яку ми повинні заповнити", - зауважив високопоставлений західний військовий чиновник.

США і Європа - останні новини

Раніше Financial Times писало, що США можуть вивести війська НАТО з країн Балтії, залишивши цю територію уразливою для російської армії. За словами журналіста видання, виступ віцепрезидента США Джея Ді Венса на Мюнхенській конференції з безпеки показав, що "сама Америка тепер є загрозою для Європи".

Водночас президент США Дональд Трамп прокоментував можливість нападу Росії на НАТО. Він наголосив, що не згодний з таким твердженням, про яке заявляв український лідер Володимир Зеленський. 

Вас також можуть зацікавити новини: