Експертки радить одразу звертатися до банки, якщо отримали повідомлення про блокування рахунку або не може здійснити транзакцію / колаж УНІАН, фото toptopov.ru, ua.depositphotos.com

Ліміти, запроваджені для запобігання зловживанням і протизаконній діяльності через механізм карткових переказів, досі діють у більшості комерційних банків. З 1 червня набудуть чинності нові правила, за якими місячний ліміт для клієнтів середнього та низького рівня ризику знизиться зі 150 тисяч гривень до 100 тисяч, а для високоризикових клієнтів залишиться на рівні 50 тисяч гривень.

Як розповіла провідна експертка з фінансового моніторингу "Глобус Банку" Марина Павленко, наразі більшість банків застосовує обмежувальні заходи у разі нетипової активності на картковому рахунку або перевищення ліміту на перекази. У першу чергу банк може заблокувати рахунок, який вважає підозрілим.

За словами експертки, якщо клієнт отримав повідомлення про блокування рахунку або не може здійснити жодної транзакції (наприклад, оплатити покупки в магазині), вона радить не зволікати і негайно звернутися до банку через будь-який доступний канал зв’язку.

Відео дня

"Після звернення банк може попросити клієнта надати документи, що підтверджують доходи, або пояснення щодо активності за карткою. Важливо, щоб клієнт із розумінням поставився до такої вимоги", - зауважила банкірка.

У більшості випадків після надання пояснень і документів клієнтові відновлюють доступ до рахунку. Якщо ж надана інформація виявляється недостатньою або не пояснює суть операцій, клієнту, ймовірно, доведеться змінити банківську установу. У такому разі клієнт сам ініціює переказ наявних коштів з рахунку.

Також банк має право з власної ініціативи припинити ділові відносини з клієнтом і закрити рахунок, в такому випадку банк інформує Держфінмоніторинг.

Якщо рахунок закрито за ініціативи банку, клієнту необхідно надати реквізити іншого рахунку в будь-якому банку для переказу залишку коштів. Слід зазначити, що банк може стягувати додаткову комісію - її розмір встановлюється кожним банком окремо. 

"Хочу підкреслити: банки не зацікавлені у втраті клієнтів. Вони не каральні органи. Наше завдання - допомогти, проконсультувати, надати весь спектр можливих послуг. Але, звісно, йдеться про сумлінних клієнтів, які не порушують закон", - зазначила Павленко.

Як уникнути блокування карткового рахунку

  1. Ознайомтеся з умовами обслуговування картки та тарифами, зазначеними в договорі.
  2. Перевірте ліміти та законодавчі обмеження на сайті банку, аби не потрапити під дію обмежень на перекази.
  3. Під час відкриття рахунку важливо зазначити мету встановлення ділових відносин з банком, надати перелік запланованих операцій, а також інформацію про послуги, яких ви потребуєте. Надзвичайно важливо бути чесним щодо обсягу доходів та максимально очікуваної суми надходжень на рахунок протягом місяця.
  4. На етапі відкриття рахунку у фахівця банку можуть виникнути додаткові запитання. Важливо надати вичерпні відповіді, а за потреби - додаткові документи або пояснення.
  5. Не використовуйте картки для незаконних операцій або за кодами, що не відповідають суті транзакцій (міс-кодинг). Не беріть участі в сумнівних схемах (дроп-операції тощо).

Павленко навела приклад однієї з типових ситуацій, що можуть виникати при відкритті картки.

"Клієнтка хоче відкрити рахунок, не маючи власних доходів, але її чоловік планує щомісяця переказувати кошти на її картку. У такому випадку важливо пояснити мету відкриття рахунку, надати підтверджувальні документи і вказати обсяг щомісячних переказів у зіставленні з доходами чоловіка. Якщо, наприклад, офіційний дохід чоловіка становить 40 тис. грн, а перекази на картку дружини - 10 тис. грн, це не викличе труднощів при відкритті рахунку", - пояснила експертка.

Ліміти на перекази з картки на картку - головні новини

10 грудня 2024 року низка українських банків підписали меморандум про забезпечення прозорості ринку банківських платіжних послуг. Зокрема підписанти домовилися запровадити обмеження на карткові перекази, в тому числі за реквізитами IBAN. Нововведення стосуються лише клієнтів, чиї доходи не підтверджені документально.

З 1 червня банки-підписанти меморандуму готуються знизити ліміт на перекази до 100 тисяч гривень з поточних 150 тисяч гривень. Для клієнтів з "високим" рівнем ризику залишиться чинним ліміт у 50 тисяч гривень.

Вас також можуть зацікавити новини: