этот материал доступен на русском

Місцеві вибори: ЦВК просить Раду усунути проблеми щодо проведення підготовки

17:58, 15 липня 2020
Вибори-2020
141 0
ЦВК просить Раду усунути проблеми майбутніх місцевих виборів / фото УНІАН

Центральна виборча комісія закликає Верховну Раду врегулювати питання адміністративно-територіальної та нормативно-правової основи місцевих виборів 25 жовтня.

Про це йдеться в опублікованій на сайті ЦВК заяві.

"Підготовка до місцевих виборів в Україні у 2020 році відбувається в унікально складних умовах з елементом правової та організаційної невизначеності. Це зумовлено прийняттям нового Виборчого кодексу України, яким передбачено, зокрема проведення місцевих виборів на основі нових виборчих систем, в умовах карантинних обмежень та з непрогнозованістю епідеміологічної ситуації восени, проблемами фінансування, незавершеністю реформи адміністративно-територіального устрою та внесенням змін до Виборчого кодексу України", - заявляють у комісії.

У ЦВК наголошують, що до сьогодні залишається проблемним питання правової визначеності у питаннях адміністративно-територіальної та нормативно-правової основи місцевих виборів 25 жовтня, що створює низку проблем організаційного характеру як для адміністраторів виборів, так і для потенційних суб’єктів виборчого процесу.

ЦВК підкреслює, що прийняття законопроекту про внесення змін до деяких законів щодо вдосконалення виборчого законодавства (№ 3485), який перебуває на завершальній стадії розгляду Верховної Ради, усуває низку правових прогалин, суперечностей і неузгодженостей, а також удосконалює правове регулювання виборчого процесу і спрощуює окремі виборчі процедури.

Це, на думку Центрвиборчкому, особливо актуально в умовах застосування доволі складної в адмініструванні пропорційної виборчої системи з відкритими списками на виборах до місцевих рад різного рівня та ще й на новій адміністративно-територіальній основі.

Читайте такожРада зняла з розгляду постанову про зменшення кількості районів в Україні

"Проект постанови про утворення та ліквідацію районів (№ 3650) фактично передбачає значне укрупнення районів, що істотно впливатиме на здійснення окремих виборчих процедур під час організації підготовки та проведення місцевих виборів. Так, для прикладу, в разі його прийняття до складу ряду новоутворених районів входитимуть понад 700 виборчих дільниць, а отже, відповідні районні виборчі комісії повинні будуть забезпечувати як утворення відповідної кількості дільничних комісій, так і адміністрування виборчого процесу на них. Таке навантаження створює серйозні ризики щодо належної організації виборчого процесу та потребує відповідного корегування виборчого законодавства", - пояснюють у ЦВК.

У комісії також наголошують, що розсинхронізованість прийняття рішення про зміни адміністративно-територіального устрою та внесення змін до Виборчого кодексу можуть спричинити нові прогалини у правовому регулюванні, створити невиправдані складнощі та призвести до непрогнозованих результатів.

Крім того, зазначається, що подальше зволікання із прийняттям законопроекту № 3485 може призвести до неможливості вчинення окремих процедур, спрямованих на підготовку до місцевих виборів 25 жовтня. Адже, наприклад, відповідно до положень цього законопроекту подання кандидатур до ЦВК для формування відповідних тервиборчкомів триватиме з 26 липня до 5 серпня.

"Звертаємо особливу увагу, що в разі неприйняття рішення про утворення нових районів необхідно буде вносити корективи, зокрема до виборчого законодавства, оскільки за рішенням уряду окремі новоутворені громади належать за діючим адміністративно-територіальним устроєм до різних районів, що спричинить значні проблеми стосовно проведення виборів у районні ради, оскільки організаційно неможливо буде віднести територію таких громад до конкретного району. Це зумовить невизначеність щодо утворення округів, організації голосування, транспортування виборчої документації, встановлення підсумків та результатів голосування в таких громадах і районах", - заявляють у ЦВК.

Центрвиборчком закликає Верховну Раду "якнайшвидше врегулювати проблемні питання і створити якісну законодавчу основу для організації підготовки та проведення місцевих виборів 25 жовтня".

Як повідомляв УНІАН, сьогодні, 15 липня, Верховна Рада ухвалила постанову про призначення чергових місцевих виборів на 25 жовтня.

Згідно з документом, вибори депутатів Верховної Ради АР Крим, депутатів місцевих рад та сільських, селищних, міських голів на тимчасово окупованих територіях АР Крим, міста Севастополя та в окремих районах, містах, сел8ищах і селах Донецької та Луганської областей не призначаються і не проводяться.

У зв’язку з неможливістю забезпечення представництва спільних інтересів територіальних громад сіл, селищ та міст Донецької та Луганської областей, вибори депутатів Донецької та Луганської обласних рад не призначаються і не проводяться.

Разом з тим, Верховна Рада сьогодні знову зняла з розгляду урядовий проект постанови про утворення та ліквідацію районів, яким передбачено утворити у Криму та областях 129 (з них 17 на тимчасово окупованій території АРК, Донецької та Луганської областей) районів та ліквідувати існуючі 490 районів.

Читайте останні новини України та світу на каналі УНІАН в Telegram

Якщо ви знайшли помилку, видiлiть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter