Російський президент Володимир Путін ще восени 2021 року почав пошуки наступника, але невдачі на полі бою затьмарюють його майбутнє.
Процес зміни влади Путін хоче запустити ще в цьому році, розповів історик і політичний аналітик Валерій Соловей у новому випуску "Балаканки".
"Вигідно передавати владу на піку могутності. Якби не було 24 лютого, він продовжив би передачу влади, розпочатої ще восени, і залишився в медіа в образі людини, яка підняла Росію з колін, домоглась того-цього. А потім казали б: а за Путіна всі боялися, а ось ці слабаки все здали. Але він зробив фатальну помилку: він програв увесь свій спадок", - пояснив Соловей.
Для Путіна наступник - питання виживання, додав історик: "У Росії можуть пробачити вождю все що завгодно, крім військової поразки. Росія знаходиться на межі військової поразки, і військові це прекрасно розуміють".
На думку Солов'я, ймовірним кандидатом на трон Путіна може стати син Миколи Патрушева Дмитро. Аналітик зазначив, що саме по лінії Патрушев-Салліван йдуть консультації США і Росії: "Друга лінія - це Ушаков. Але Патрушев важливіший".
Серед обговорюваних питань з американцями є, зокрема, транзит влади, вважає Соловей. "Путін просто хоче піти в тінь. Транзит будували за зразком Казахстану... Його з Патрушевим пов'язують тісні стосунки. Можливо, він розраховує на максимальні гарантії. У Патрушева є одна важлива якість - він належить до людей, які виконують свої обіцянки. Найімовірніше, для нього (Путіна) все закінчиться сумно. Альтернатива: взяти з собою весь світ. Він дійшов до такого стану, коли готовий забрати з собою всіх", - висловився аналітик.
Війна в Україні
Росія зважилася на широкомасштабне вторгнення в Україну вранці 24 лютого, почавши з бомбардувань Києва, Харкова, Львова та інших великих міст.
Російські танки буквально прорвали український кордон в районі Білорусі. Багато міст потрапили під тимчасову окупацію, в тому числі частина Київської області.
У нічному зверненні, яке передувало військовій інтервенції, Путін назвав війну "спецоперацією" з денацифікації" і "демілітаризації" України.
Вже навесні розгромлені російські угруповання змушені були залишити Київську, Сумську та Чернігівську області, а у вересні - в ході контрнаступу ЗСУ - росіяни втекли з Харківської області.
Західні ЗМІ писали, що Путін хотів взяти Київ за два дні, потім - за кілька місяців, але Росія недооцінила ЗСУ.
На звільнених територіях правоохоронці фіксують факти вчинення Росією військових злочинів: тортури цивільних, жорстокі вбивства місцевих мешканців, у тому числі дітей; досі знаходять масові поховання.
Наразі активні бої точаться на Херсонському, Луганському та Донецькому напрямках. Є ризик повторного наступу ЗС РФ з Білорусі.