Офіційно День пам’яті Героїв Крут почали відзначати в Україні з 2007 року \ УНІАН

Голова Українського інституту національної пам'яті Володимир В’ятрович наголосив на необхідності правильної інтерпретації бою під Крутами.

Читайте такожНа львівському вокзалі читали вірші, присвячені Героям Крут

Про це він сказав сьогодні на Чернігівщині під час вшанування пам'яті Героїв Крут на меморіалі у Борзнянському районі, повідомили у департаменті інформаційної діяльності та зв'язків з громадськістю Чернігівської ОДА.

Відео дня

За словами В’ятровича, пам’ять про Крути повернулася в Україну із відновленням її незалежності у 1991 році.

«Але тоді і протягом наступних двох десятиліть цей бій згадували, як трагедію чи навіть поразку. Оборонці станції загинули, більшовики продовжили свій наступ на Київ – ось що говорили про Крути. Для більшої драматизації суттєво завищувалася кількість українських втрат, понижувався їхній вік. Відтак, згадування цієї події перетворилося у плач і розпач від чергової поразки», - зазначив науковець.

На його переконання, такий підхід далекий не лише від об’єктивної історичної оцінки того, що сталося під станцією Крути 29 січня 1918 року, але й від справжнього вшанування пам’яті учасників цих подій.

«Важко здобуту ціною вояцьких життів перемогу знецінюють, називаючи поразкою. Загибель у бою близько сотні українських вояків – це трагедія. Але втричі більша кількість ворожих втрат заперечує тезу про поразку. Особливо, якщо врахувати, що співвідношення сил учасників бою майже 1 до 10 не на користь українців. Більшовики зуміли продовжити свій наступ на Київ лише через чотири дні. Для проголошеної лише кілька днів тому незалежної Української народної республіки це були визначальні чотири дні, які дозволили їй отримати міжнародне визнання та військову допомогу», - наголосив В'ятрович.

Довідка УНІАН. 29 січня 1918 року на залізничній станції «Крути» в Чернігівській області, що під селищем Крути та поблизу села Пам’ятне, 300 київських студентів, захищаючи підступи до Києва, вступили у бій з 6-тисячною армією більшовиків під командуванням Михайла Муравйова, яка серед інших вела наступ на Українську народну республіку. Усі студенти або загинули, або були взяті в полон і жорстоко страчені.

Бій під Крутами стримав наступ більшовиків на чотири дні. І ці дні стали вирішальними для української дипломатії, щоб домогтися від міжнародного співтовариства визнання незалежної України.

Офіційно День пам’яті Героїв Крут почали відзначати в Україні з 2007 року.