
Мобілізація 50+ в Україні відбувається на загальних підставах, але військовозобов'язаних у цьому віці беруть служити не скрізь. УНІАН попросив розповісти адвоката, куди направляють чоловіків, старших за 50, і в яких випадках їхня мобілізація може бути під питанням.
Нагадаємо, раніше ми розповідали, що буде за СЗЧ з 1 травня і в яких випадках можна уникнути покарання.
Як проходить мобілізація в Україні після 50 років - кого призивають
Адвокат, ексдепутат Київоблради Роман Сімутін у коментарі УНІАН розповів, що наразі до лав ЗСУ можуть призвати будь-якого військовозобов'язаного, старшого за 50 років, якщо в нього немає підстави для отримання відстрочки від мобілізації. "Точно мобілізують тих, хто має дефіцитні спеціальності, зокрема, йдеться про зв'язківців", - каже юрист.
Водночас, пояснює адвокат, під питанням стоїть призов чоловіків віком від 50-ти, які за висновками ВЛК мають три або чотири категорії "Б" непридатності до служби (у ТЦК, частинах забезпечення, військових вишах, навчальних центрах, у логістиці, оперативному забезпеченні, зв'язку, охороні, медпідрозділах).
Приміром, якщо за різними статтями наказу №402 Міноборони України в людини діагностовано грижу, подагру, проблеми з серцем та ще якісь тяжкі захворювання, то, маючи стільки категорій "Б", особа де-факто не може повноцінно виконувати завдання - вірогідність мобілізації такої людини низька. Тобто, мобілізація під питанням, оскільки з військових частин таких чоловіків відправляють. Водночас, якщо у висновку ВЛК стоїть лише одна чи дві категорії "Б", то таку особу точно мобілізують.
Куди призивають 50+ в Україні
Якщо говорити про те, де служать 50+, то це залежить від того, чи є у військовозобов'язаного військовий досвід або військова спеціальність. Але віком від 50 років точно не відправляють у штурмові війська.
"Зазвичай військовозобов'язаного з військовим досвідом або спеціальністю направляють у ті війська, які йому підходять за військово-обліковою спеціальністю. Ще таких військовозобов'язаних можуть відправляти в піхоту", - каже адвокат.
Військовозобов'язані після 50 років, які не служили в армії і не мають військового фаху, за словами адвоката, після мобілізації проходять підготовку, отримують необхідні знання та вміння, а далі вже йде розподіл у війська після навчання - їх можуть відрядити туди, де не вистачає людей. Також вони можуть бути мобілізовані на оборонні підприємства.
Мобілізація 55 років відбувається за таким самим принципом, але, як розповідав раніше УНІАН, військовозобов'язаних у віці ближче до 60 років уже активно не розглядають, оскільки в 60 років настає граничний вік для військової служби.

Роман Сімутін з 1994 по 2003 рік служив у слідчих підрозділах, а у 2000-2003 роки - займався розслідуванням злочинів у сфері економіки.
Депутат двох скликань: Броварської та Київської обласної рад у 2010 - 2020 роки. Зараз займається адвокатською практикою.