Станом на сьогодні у Польщі проживає близько 300 тисяч українців мобілізаційного віку. Про це заявив міністр закордонних справ України Андрій Сибіга під час дискусії в межах ХХ зустрічі Ялтинської Європейської стратегії (YES).
За його словами, наразі потрібно ставити питання про розробку Європейським Союзом програм щодо повернення українців додому.
"Звичайно, для цього мають бути створені відповідні умови, від безпекових, медичних послуг, відбудови житла, але напевно, що це має бути на порядку денному", - наголосив Сибіга.
Водночас його польський колега Радослав Сікорський вважає, що теперішня політика багатьох столиць ЄС шкодить обороноздатності та економічній стабільності України, адже пропонує економічні виплати для чоловіків мобілізаційного віку, тому він запропонував скасувати їх.
Український міністр підкреслив, що підтримує таку ідею.
"Ми з Польщею зараз у тісному діалозі, в тому числі, щоб розпочати дуже важливий проєкт підготовки військового підрозділу, який буде формуватись з українських добровольців, громадян України, які проживають за кордоном. Мені здається, що цей проєкт буде надзвичайно важливим з точки зору посилення нашої обороноспроможності. За нашими оцінками, у Польщі на сьогодні проживає близько 300 тисяч громадян у мобілізаційному віці. Загалом за кордоном - близько мільйона", - запевнив Сибіга.
Дипломат додав, що таке рішення говоритиме про справедливість, адже перебування громадянина за кордоном жодним чином не є перевагою порівняно з тими громадянами України, які захищають свою Батьківщину.
"Цей обов'язок стосується всіх, незалежно від місця перебування", - зауважив міністр.
Український легіон в Польщі - що відомо
Раніше Сибіга прокоментував інформацію, що начебто рекрутинг добровольців до Українського легіону у Польщі існує лише "на папері". За його словами, для того, аби це відбулося на практиці, мають здійснитись відповідні практичні кроки по лінії Міністерств оборони обох країн.
"Вони зараз на стадії фіналізації. І оскільки це чутливе питання, після того, як буде завершена підготовка, цей проєкт перейде у практичну площину", - пояснив міністр.
Своєю чергою міністр закордонних справ Польщі Радослав Сікорський на полях саміту НАТО заявив, що для вступу в Легіон уже зареєструвалися кілька тисяч українців. Водночас польське видання Dziennik Gazeta Prawna написало, що дипломат, ймовірно, був дезінформований, адже про офіційну реєстрацію тоді не йшлося.