Називаються різні терміни і даються різні прогнози щодо можливого нападу Росії на європейський сегмент НАТО, але чи піде на це взагалі президент Росії Володимир Путін - окреме питання.
Про це в ефірі "24 Каналу" сказав Олег Катков, головний редактор Defense Express, відповідаючи на запитання щодо того, що Росія погрожує війною Молдові та Балтії, і чи дійсно зараз Польща та Німеччина, а з іншого боку - Москва - готуються воювати одне проти одного.
Катков зауважив, що німці десь у 2023 році порахували, що якщо виробництво озброєння в Європейському Союзі та Росії йтиме тими самими темпами, то вже за вісім років максимум у Росії "буде така перевага в озброєнні, що вони просто нею скористаються, і жодним чином все це колективне НАТО, європейський сегмент… нічого зробити з цим не зможуть".
Він додав, що на це накладалися багаторазові виступи різноманітних політиків, а військові говорили, що "у нас війна на носі насправді з Російською Федерацією і повірте, Російська Федерація зробить дуже прості речі: вона просто знищить Європейський Союз у тому існуванні, як він зараз існує в принципі".
"І на все це накладалося те, що навіть обіцянка, яка була задекларована доволі давно, - витрачати мінімум 2% від внутрішнього валового продукту у країнах Європи не виконується досі насправді. Тобто не всі країни, я сказав би, близько половини країн європейського сегмента НАТО 2% на оборону не витрачають", - сказав експерт.
Водночас, зауважив він, на фоні політичних баталій у Сполучених Штатах Америки, де кандидат в президенти Дональд Трамп "прямо говорить, що він не збирається оплачувати і брати взагалі участь у будь-яких війнах в Європі, і все таке інше, дійсно у Брюсселі, у європейських столицях починають оцінювати власні можливості, і що вони можуть без США".
На запитання, хто за нинішніх умов був би більш підготований до війни одне з одним - НАТО чи Росія, і наскільки є ймовірним конфлікт між ними до завершення війни Росії проти України, Катков зазначив, що "такої інформації немає".
"Якщо брати ці заяви (аналітичні зведення, - УНІАН), то вони всі збігаються в тому, що Російська Федерація нападе на країни НАТО в Європі. Але розбігаються у визначенні, коли саме це станеться. Тому що німці говорили про вісім років, у Польщі говорять про два-три роки, у країнах Балтії взагалі можуть вважати, що у 2025-му - там є такі розмови. Тобто чим ближче до Російської Федерації, тим менше строків, вочевидь, обирається", - сказав він.
За словами експерта, "дехто не зв’язує, до речі, вже те, що коли завершиться війна в Україні, і РФ буде починати атакувати вже європейський сегмент".
"У чому головна проблема у всіх цих планах у Європі щодо розбудови… В тому, що у РФ також вміють рахувати. І от вони порахували, що зараз у них є перевага. Перевага над європейським сегментом НАТО як таким. Не над США плюс європейський сегмент НАТО, вочевидь, але от проти Європи як Європейського Союзу. То, радше за все, вони точно могли порахувати, що можуть розміняти умовно. Якщо брати такий найбільш розповсюджений сценарій, - це агресія проти країн Балтії", - зазначив Катков.
Так, додав він, росіяни могли порахувати, що "на ту бригаду, яку там тримає, наприклад, Бундесвер, плюс ті збройні сили, які мають ці країни, можна обміняти навіть три дивізії піхотного складу".
"Тому що вони загрібають десь на місяць 30 тисяч осіб. І я певен, особисто, в тому, що знайти особовий склад на цілі дивізії з криком: "Давайте грабувати унітази тепер у країнах в Балтії!" - буде значно легше, ніж відправляти їх в Україну", - зауважив експерт.
На запитання, чому тоді росіяни досі не напали на Балтію і не намагаються відрізати Сувальський коридор, Катков зазначив, що пояснень не має.
"Є певні викладки. Вони можуть боятися вступу США. Ба більше, тут важливий аспект і найбільш короткий строк з можливою атакою пов’язувався з приходом до влади Трампа. Або, наприклад, просто початком того безвладдя, яке там може бути. Тому що є перехідний момент, коли Байден вже не президент, коли Трамп вже обраний, але він не взяв інавгурацію. І це такий доволі зручний для Російської Федерації момент. Тому що це така політична невизначеність у США", - сказав Катков.
Так, зазначив він, зокрема, "такий прогноз саме з цим конкретним строком у вигляді початку зими саме 2024-2025 року називався як один з найближчих і зручних для Кремля для атаки Європи, європейського сегмента НАТО, в принципі":
"Чи піде на це взагалі Путін - окреме питання. Тому що ніхто не знає, що в його голові".
Важливі новини про війну - що повідомлялося
Раніше міністр оборони Німеччини Борис Пісторіус звернувся до земляків, щоб пояснити їм важливість продовження допомоги Україні. "Ми повинні усвідомити, що якщо Україна програє цю війну через припинення нашої або західної підтримки, завтра України вже не буде. Підтримка України коштує дорого, але поразка українців обійдеться нам набагато дорожче", - заявив він.
За його словами, це "обійдеться дорожче" не лише через військову загрозу, якою є Росія і Путін, а й через імовірний потік біженців, якщо Україна програє.
Пісторіус також стверджує, що не можна дозволити Путіну виграти на війні в Україні, бо далі Росія може піти на Молдову чи Грузію. Або, за його словами, якщо кремлівський диктатор наважиться, він може напасти на країни Балтії, які є членами НАТО.