Юрист пояснив, що дуже часто СЗЧ - це наслідок конфлікту/ фото УНІАН

95% випадків самовільного залишення частин військовими трапляються через конфлікт між бійцем та командиром, який дає "неймовірні накази". Про це в ефірі "Новини.LIVE" сказав Тарас Боровський, військовий юрист, учасник проекту "Пантерівець".

Відповідаючи на запитання щодо самовільного залишення військовими частин, і чи дійсно військові, які вперше здійснили СЗЧ, почали повертатися на фронт замість ув’язнення, він зауважив, що поки не може говорити про таку тенденцію, але загалом такий механізм запроваджено, він діє.

Говорячи про те, чому військові вдаються до СЗЧ, Боровський зазначив, що війна та бойові дії - це дуже серйозне психологічне навантаження на людей. Тож можна було б подумати, що багато хто просто не витримує цього навантаження і залишає позиції.

Відео дня

"95% випадків СЗЧ, про які я чув, - це конфлікт між гоноровим бійцем та самодурнем командиром, який дає якісь неймовірні накази. І розумний, скажімо, і освічений сержант або солдат, можливо, хоче внести якусь нотку раціональності у ці накази, у них виникає конфлікт", - сказав юрист.

Далі ж, додав він, командир використовує свої владні повноваження і записує цього бійця "в ряди тих, хто відмовляється виконувати наказ, або самовільно залишає, скажімо, межі частини або підрозділу":

"От найчастіше ця ситуація штучно створена командиром. І поки вище командування, скажімо, трішечки не промиє йому свідомість, він часто так вчиняє".

Крім того, він зазначив, що часто у випадках СЗЧ бачить конфлікт між молодим командиром та "дядьком, який воює 10 років з 2014-го року, з АТО".

"І він просто є солдатом або сержантом, але він дуже досвідчений. Він не є якимось асоціальним і так далі. Але у них виникають такі конфлікти, і дуже часто оцей дорослий дядько приходить і скаржиться, що "командир якийсь малий мені буде розповідати, що робити, та я не буду його слухати". Отакі виникають ситуації часто. І вони стають причиною того, що ту чи іншу особу записують в СЗЧ", - сказав юрист.

Випадки СЗЧ в українській армії - що відомо

Як повідомляв УНІАН, раніше військовослужбовець 56-ї окремої мотопіхотної бригади Сергій Гнезділов, який пішов добровольцем на війну, наголосив, що в Україні мають бути встановлені чіткі терміни служби. Він публічно заявив, що самовільно залишив військову частину і поїхав до Києва. Згодом Державне бюро розслідувань повідомило про затримання військовослужбовця 56-ї ОМБр, який самовільно залишив військову частину і повідомив про це через соціальні мережі 21 вересня 2024 року.

Днями Верховна Рада підтримала в першому читанні законопроєкт №12095 про зміни в закони, що регулюють покарання за СЗЧ. Згідно зі змінами, пвійськовослужбовцям, які вперше самовільно залишили військові частини або місця служби чи дезертирували, але добровільно прибули до місця проходження служби і висловили готовність продовжити військову службу, військова служба і дія контракту продовжується.

Вас також можуть зацікавити новини: