Нафтове ембарго від сьогодні, 5 грудня, набуло чинності / фото REUTERS

Головний редактор порталу BlackSeaNews Андрій Клименко прокоментував ембарго ЄС на купівлю російської нафти.

"В інформаційному просторі тема нафтового ембарго пішла на другий план, бо її закрила тема цінової стелі на нафту у $60 за барель. Насправді йдеться про два паралельні процеси. Нафтове ембарго від сьогодні, 5 грудня, набуло чинності, тобто всі танкери з російською сирою нафтою, які виходять з портів РФ, не можуть прямувати до портів ЄС. Однак, Болгарія є виключенням, тому що там розташований НПЗ "Лукойл", і їм дали відстрочку до кінця 2024 року", - сказав Клименко для телеканалу Еспресо.

Він пояснив, що ЄС має можливість регулярно переглядати рівень ціни на нафту.

Відео дня

"У середньому з регіону Чорного моря щомісячно Росія експортувала 3,5 – 3,7 млн тонн російської сирої нафти, з них приблизно 45-47% йшли до країн ЄС, а 53-55% направлялися до країн Азії, Південної Америки: Індія, Туреччина, Сінгапур, Малайзія, трохи Бразилія і інші країни. Відповідно, ембарго призведе до того, що доходи РФ від експорту сирої нафти віднині скоротяться удвічі. Прибутки російських нафтових компаній по позиції сира нафта та їх відрахування до бюджету РФ зменшаться у два рази. А щодо другої половини цього експорту до інших країн, то там встановлена цінова стеля у $60 за барель. ЄС та G7 залишили собі можливість регулярно переглядати рівень цієї стелі", - додав Клименко.

Війна в Україні та ембарго на російську нафту:

Наприкінці травня 2022 року лідери країн ЄС домовилися про введення заборони на експорт російської нафти.

3 грудня Рада Європейського Союзу ухвалила рішення про встановлення граничної ціни на нафту, що експортується з Росії, на рівні 60 доларів США за барель.

Стеля цін означає, що з 5 грудня 27 країн Євросоюзу, Великобританія, США, Канада, Японія та Австралія будуть надавати послуги, пов'язані з російською танкерною нафтою, тільки в тому випадку, якщо її закупили за встановленою граничною ціною або нижче. З 5 лютого 2023 року буде також заборонена закупівля російських нафтопродуктів.

Голова Європейської комісії Урсула фон дер Ляєн прогнозує, що нафтове ембарго скоротить близько 90% імпорту нафти з РФ до країн Євросоюзу до кінця цього року.

За підсумками вересня 2022 року доходи Росії від експорту нафти скоротилися до $15,3 млрд, що є найнижчим показником цього року, на тлі падіння експорту нафти та цін на неї.