Путін почав чистки у Міноборони РФ / колаж УНІАН, скріншот з відео

Правитель Росії Володимир Путін розпочав масшабні кадрові чистки в оборонних відомствах. Рішення диктатора дивують навіть його оточення.

Як йдеться у матеріалі The Guardian, після звільнення міністра оборони Сергія Шойгу, ФСБ Росії розслідувала низку справ про корупцію на високому рівні проти його заступників та топ-менеджерів міністерства. Багато інсайдерів зараз називають це чисткою в міністерстві оборони.

ФСБ хоче нагород і підвищень

Тепер відомством керує економіст Андрій Бєлоусов. Путін доручив йому зменшити корупцію та оптимізувати військове виробництво для тривалої війни проти України.

Відео дня

Але колишні чиновники оборони та Кремля, колишні офіцери та іноземні спостерігачі заявили, що, ймовірно, відставка Шойгу дозволила ФСБ ліквідувати впливових чиновників у владі. 

"ФСБ нарешті взялась за міністерство оборони та генеральний штаб", - сказав капітан Джон Форман, колишній аташе з питань оборони Великої Британії в Москві.

Він вважає, що арешти можуть продовжитися після того, як "терпіння Путіна нарешті увірвалося".

"Шойгу в основному тримав ФСБ подалі від міністерства протягом усього свого перебування на посаді, арештів було дуже мало. Якщо ФСБ озлобилась, хто знає, як далеко вони зайдуть", - сказав він.

Під час війни в Україні Шойгу та Герасимов зазнавали критики з боку провоєнних прихильників невдач армії та їх нездатності викорінити поширену корупцію в збройних силах. Минулого літа це невдоволення досягло апогею, коли ватажок "Вагнера" Євген Пригожин ініціював невдале повстання проти військового керівництва.

У Росії глибоке міжвідомче суперництво , і усунення Шойгу, можливо, дало слідчим у ФСБ і слідчому комітету можливість взятися за кримінальні справи проти вищого керівництва, намагаючись отримати підвищення та похвалу.

"Посадити до в'язниці справжнього живого заступника міністра оборони — мрія будь-якого слідчого, це круто, це мрія всього життя. За це ти отримуєш нові погони, підвищення, якусь нагороду. За це можна заробити репутацію", - сказав один з колишніх чиновників Кремля.

У разі кримінального переслідування на високому рівні, ймовірно, поінформують особисто Путіна. Малоймовірно, що корупційні справи були ініційовані самим Кремлем.

Чистки тривають

Протягом місяця чотирьох високопосадовців МО було заарештовано за звинуваченнями в корупції, що стало найзначнішою репресією в міністерстві оборони за останні роки. Чистка почалася 23 квітня з шокового арешту колишнього заступника міністра оборони Тимура Іванова за підозрою в отриманні хабара. Кремль у четвер спростував будь-які припущення про репресії в міністерстві оборони.

"Боротьба з корупцією - це послідовна робота. Це не кампанія, це постійна робота", - заявив прес-секретар Кремля Дмитро Пєсков. 

Іванов був багаторічною довіреною особою і протеже Сергія Шойгу. Вважається, що його затримання заклало основу для звільнення Шойгу,.

У наступні тижні були затримані додаткові високопосадовці. Серед них – начальник управління кадрів міністерства Юрій Кузнєцов і начальник управління зв’язку Генштабу РФ Вадим Шамарін. Через кілька годин після затримання Шамаріна в четвер Слідчий комітет Росії також повідомив про затримання ще одного чиновника Міноборони – Володимира Вертелецького, який очолював відділ в департаменті держоборонзамовлення відомства.

Раніше цього місяця Кремль оголосив, що головний російський генерал Валерій Герасимов, начальник Генштабу, збереже свою посаду. Втім, арешт Шамаріна, прямого заступника Герасимова, може послабити позиції генерала у військовій ієрархії.

"Імовірність звільнення Герасимова зросла", - сказав Форман.

Колишній чиновник оборони сказав, що арешти показали, що баланс сил змінився на користь російських служб безпеки, в той час як армія виглядає в хаотичною.

"Управління контррозвідки ФСБ ( 1-е управління) стає все більш потужним. Зараз вони тримають усі карти і закручують гайки. Справа не в тому, що прихід Бєлоусова призвів до чисток", – сказав чиновник, який тісно співпрацював з Івановим і Шойгу.

Російська прокуратура також взялась за високопоставленого генерала, найбільш відомого своєю критикою Шойгу та Герасимова. Генерал-майор Іван Попов, який командував 58-м загальновійськовим угрупованням, заявив минулого літа, що його звільнили після того, як він розповів про проблеми на полі бою, зокрема про відсутність контрбатарейного вогню, а також про втрати. Попова звинувачують у крадіжці металу на 100 мільйонів рублів. Його заарештували у вівторок і помістили в СІЗО.

Арешти пов'язані з Україною

Гліб Ірісов, колишній лейтенант ВПС Росії, який залишив військову службу в 2020 році, сказав, що перед арештами розмовляв з джерелом у ФСБ, яке повідомило йому, що чистка в міністерстві оборони буде спричинена головним чином невдачами в Україні.

"За Сергія Шойгу міністерство оборони потрапило під сильний вплив його особистої мережі. Від старших командирів до нижчого складу ключові посади займали обранці Шойгу – друзі або друзі друзів. Він навіть створив численні посади заступників спеціально для своїх союзників", - сказав Ірісов.

Серед них – коханка Сергія Шойгу, яка очолювала компанії, які заробляли мільйони рублів на контрактах з Міноборони. Ірісов сказав, що він регулярно виявляє неякісне обладнання в армії, включаючи лампочки, які плавляться на надзвукових швидкостях під час польоту на сучасному російському винищувачі Су-35, а також погані вантажівки та системи ППО, які не можуть збивати сучасні безпілотники. Він сказав, що частково їхні недоліки є результатом корупції за часів Шойгу.

"Загальна якість військових постраждала через те, що кошти регулярно розкрадалися. Військові навчання часто існували лише на папері, оскільки виділені гроші виводилися", - сказав Ірісов.

Арешти російських генералів - головні новини

23 травня в Москві заарештували відразу двох високопоставлених генералів Міністерства оборони - начальника Головного управління зв'язку ЗС РФ генерал-лейтенанта Вадима Шамаріна і керівника департаменту із забезпечення держзамовлення Володимира Вертелецького.

Крім того, заарештували заступника міністра оборони Тимура Іванова і начальника головного управління кадрів Міноборони генерал-лейтенанта Юрія Кузнєцова.

Видання The Moscow Times повідомляє, що репресії санкціонував особисто Володимир Путін і під "зачистку" потраплять сотні людей.

Вас також можуть зацікавити новини: