Стамбул стоїть на стику двох тектонічних плит / фото REUTERS

Вчені прогнозують, що в найближчі роки потужний землетрус може трапитися в Стамбулі - найбільшому місті країни з населенням близько 15 мільйонів осіб. Всьому виною географічне положення міста.

Ще в 2006 році професор Окан Туйсуз в інтерв'ю британській газеті The Guardian прогнозував потужний землетрус в районі Стамбула протягом найближчих десятиліть.

"Ми знаємо магнітуду. Ми знаємо місце. Ми не знаємо тільки, коли саме воно станеться. Але існує 65-відсоткова ймовірність того, що Стамбул постраждає від землетрусу магнітудою 7,6 до 2030 року", – заявляв він.

Відео дня

Зрозуміло, Туйсуз - не єдиний, хто попереджав про прийдешній потужний землетрус в районі Стамбула. За останні роки було безліч прогнозів, які стверджують, що з високою часткою ймовірності найбільше місто Туреччини скоро постраждає від землетрусу магнітудою не менше 7 балів.

Ці прогнози засновані на географічному положенні міста – на стику двох тектонічних плит. Причому в минулому Стамбул вже неодноразово страждав від потужних землетрусів. 

Згідно з доповіддю, яку підготувала мерія Стамбула разом з вченими в 2021 році, при землетрусі потужністю в 7,5 бала постраждають всі райони міста. І особливо сильно-європейська частина. Очікується, що повністю або частково буде зруйновано кожну п'яту будівлю в місті. 

Вчені вважають, що найбільш уразливими є висотні будівлі, побудовані до 2000 року. Таких у Стамбулі — десятки тисяч. Масштаб людських жертв буде колосальним.

Землетрус у Туреччині 6 лютого

У понеділок в районі турецько-сирійського кордону стався потужний землетрус. Його магнітуда оцінюється в 7,8 бала. В результаті масштабних руйнувань загинули понад 11 тисяч людей - понад 8,7 тис.в Туреччині і близько 2,5 тис. в Сирії. Ці цифри не є остаточними, оскільки розбори завалів тривають.

Відомо, що в результаті землетрусу постраждали як мінімум двоє українців. Президент Зеленський розпорядився направити до Туреччини гуманітарну допомогу. Вона передбачатиме в тому числі участь українських фахівців у рятувальних роботах.

Крім гуманітарних наслідків турецький землетрусу позначився навіть на глобальних нафтових цінах. Через припинення роботи нафтоналивного терміналу в районі катастрофи на ринках стали побоюватися перекосів в балансі попиту пропозиції.

Вас також можуть зацікавити новини: