Ілюстрація REUTERS

Верховна Рада прийняла в першому читанні комплексний законопроект щодо дерегуляції у сфері земельних відносин, що містить понад 100 статей, зокрема, про передачу держземель громадам і перегляд повноважень Геокадастру.

Читайте такожРада ухвалила в першому читанні законопроект про ринок землі

Як передає кореспондент УНІАН, за відповідне рішення проголосували 272 депутати при необхідному мінімумі у 226 голосів.

Відео дня

Зокрема, законопроект передбачає передачу державних земель за межами населених пунктів (крім земель, які потрібні державі для виконання її функцій) у комунальну власність сільських і міських рад або територіальних громад. Також їм передаються повноваження зі зміни цільового призначення земельних ділянок приватної власності.

Також пропонується переглянути повноваження Державної служби з питань картографії, геодезії та кадастру.

"Сьогодні функції державного контролю щодо використання та охорони земель належать Держгеокадастру України та виконуються ним неефективно", - йдеться в пояснювальній записці.

Зазначається, що на утримання Держгеокадастру у 2018 році пішло 1,9 мільярда гривень, а саме відомство має політичний і економічний вплив.

Тому депутати пропонують відмовитися від центрального органу з реалізації державної політики у сфері земельних відносин і замінити його органом з реалізації кадастрової діяльності та геопросторових даних.

Крім того, законопроект має намір виключити із Земельного кодексу України норми, які обмежують можливість іноземців та іноземних юросіб купувати ділянки несільськогосподарського призначення за межами населених пунктів. Також документ скасовує норму, за якою такі операції потрібно узгоджувати з Кабінетом міністрів.

Дарувати землі дозволяється виключно особам першого та другого ступеня споріднення (подружжя, батьки, діти, брати, сестри та інше). Заборонено внесення земельної ділянки до статутного капіталу без згоди особи, яка має переважне право.

Передбачається, що контроль за дотриманням обмежень щодо концентрації земель буде здійснити Антимонопольний комітет. Планується впровадити систему збору й аналізу даних, а також моніторингу земельних відносин на основі даних Держреєстру майнових прав на нерухоме майно, Держгеокадастру та системи електронних торгів.

Як повідомляв УНІАН, прем'єр-міністр України Олексій Гончарук 11 листопада закликав Верховну Раду до кінця року прийняти пакет законопроектів, що регулюють земельні відносини. Мова йде про законопроекти: про дерегуляцію земельних відносин (№ 2194), про систему прозорих електронних аукціонів щодо прав на земельні ділянки (№ 2195).